Home Sport Los Eura: Češi zahajují proti Ronaldovi a spol., čeká je i Turecko...

Los Eura: Češi zahajují proti Ronaldovi a spol., čeká je i Turecko a vítěz baráže »C«

Maskot Albert REPRO FOTO - ČT

AKTUALIZOVÁNO

Čeští fotbalisté vstoupí do mistrovství Evropy v příštím roce v Německu zápasem proti kontinentálnímu šampionovi z roku 2016 Portugalsku, za které hraje hvězdný kanonýr a pětinásobný vítěz Zlatého míče Cristiano Ronaldo. Dalšími soupeři ve skupině F budou Turecko a vítěz březnového play off C, jímž bude Gruzie, Lucembursko, Řecko, nebo Kazachstán.

Rozhodl o tom dnešní los v Hamburku, v jednom z deseti měst, kam závěrečný turnaj zavítá. Čeští reprezentanti začnou 18. června proti Portugalsku v Lipsku, další dva zápasy s vítězem play off a Tureckem odehrají právě v Hamburku. Skupina má pro národní mužstvo ze dvou třetin stejnou podobu jako v roce 2008, kdy český celek v konkurenci Portugalska, Turecka a domácího Švýcarska nepostoupil. Na losu se podílel bývalý kapitán národního týmu Tomáš Rosický.

»S losem jsme spokojeni. Portugalce i Turky známe z nedávných zápasů, ale jinak jako největší pozitivum vidím, že se úvodní zápas hraje v Lipsku. To je blízko našich hranic a myslím si, že tam naši fanoušci vytvoří skvělou atmosféru,« pochvaloval si kapitán Tomáš Souček. »Lipsko je krásná destinace blízko hranic a s tím jsem moc spokojen. Mohlo to dopadnou hůř, hlavně kdybychom dostali ze čtvrtého koše Itálii. Naším cílem jednoznačně musí být postup do osmifinále,« přitakal šéf Fotbalové asociace ČR Petr Fousek.

Závěrečného turnaje se stejně jako předloni zúčastní 24 zemí, které los rozdělil do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst. Mistrovství Evropy začne 14. června a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Berlíně.

Národní tým na losu neměl trenéra, kouč Jaroslav Šilhavý se navzdory úspěšné kvalifikaci a postupu z druhého místa ve skupině o skóre za Albánií rozhodl u mužstva nepokračovat. Smlouva mu oficiálně vypršela ve čtvrtek. Vedení FAČR nyní hledá jeho nástupce.

Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou. Předloni na šampionátu překvapivě došel až do čtvrtfinále, jeho maximem v samostatné historii je stříbro z roku 1996. Zlato z minulého mistrovství obhajuje Itálie.

UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli jistotu, že se vyhnou bývalému federálnímu partnerovi Slovensku, Nizozemsku, Chorvatsku, Skotsku a Slovinsku. Češi při losu třetího koše zůstali jako poslední a Rosický vytáhl jejich jméno do skupiny F.

S Portugalskem si naposledy národní celek zahrál vloni v elitní skupině A Ligy národů a připsal si dvě porážky 0:2 venku a 0:4 doma. Na velké akci se týmy potkají poprvé od roku 2012, kdy favorit z Pyrenejského poloostrova ve čtvrtfinále Eura v Polsku zvítězil 1:0 Ronaldovým gólem.

S Portugalskem česká reprezentace čtyřikrát za sebou prohrála, s Tureckem utrpěla porážku v posledních třech zápasech. Naposledy vloni v listopadu Šilhavého výběr podlehl v Gaziantepu 1:2. Na Euru 2016 prohráli Češi s Turky ve skupině 0:2.

FAČR jen za samotnou účast reprezentace na ME získá prémii 9,25 milionu eur (225 milionů korun).

»Jasným favoritem je Portugalsko a myslím, že pak si to o druhé, případně třetí místo rozdáme s dalšími soupeři. Přípravné kempy byly předvybrány. Teď záleží na tom, jaké rozhodnutí nakonec přijmeme. Věřím, že vybereme to nejlepší pro tým,« dodal technický ředitel FAČR Erich Brabec.

* * *

Program českého týmu ve skupině:

18. června (Lipsko): Česko – Portugalsko,

22. června (Hamburk): Česko – vítěz play off C.

26. června: (Hamburk): Česko – Turecko.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here