Centrální bankéři podle očekávání o půl bodu snížili úročení

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Uvádí se to v prohlášení bankovní rady zveřejněném po skončení jejího zasedání.

Pro zmíněné rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro rychlejší snížení sazeb, a to o 0,75 bodu.Základní úroková sazba se tak dostala na úroveň, na níž byla naposledy v polovině června 2022.

Podle centrálních bankéřů již v Česku »byla obnovena cenová stabilita«, nadále ale vidí »mírně proinflační rizika«. Proto hodlají »vytrvat v přísné měnové politice a k dalšímu snižování sazeb přistupovat i nadále opatrně«.

Ekonomika se podle analýz ČNB pohybuje pod svým potenciálem. »HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl mezičtvrtletně o 0,2 %, zatímco prognóza předpokládala jeho stagnaci. Spotřeba domácností sice mírně vzrostla, ale nacházela se osm procent pod úrovní pozorovanou před vypuknutím pandemie,« konstatuje se v prohlášení bankovní rady. Dostupné ukazatele z reálné ekonomiky podle ní naznačují pokračující mezičtvrtletní růst reálného HDP v prvním čtvrtletí.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy