Čínský vrtulník AC311A prošel ve Lhase letovou zkouškou na náhorní plošině

Čínský civilní vrtulník AC311A, který byl vyvinut nezávisle, úspěšně absolvoval hlavní letovou zkoušku se zavěšeným nákladem ve Lhase v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-čchang, uvedla Čínská korporace leteckého průmyslu (AVIC).

Lehký vrtulník nedávno podstoupil tuto letovou zkoušku s provozním zatížením zavěšením nákladu o hmotnosti 325 kilogramů na obecném letišti v nadmořské výšce 3 680 metrů ve Lhase, uvedla společnost AVIC, přední výrobce letadel v zemi.

Při zvedání a zavěšování nákladu provedl letoun AC311A hladce řadu letových zkoušek, jako je stoupání, zatáčení, vodorovný let a klouzání, a poté bezpečně přistál.

Během celého procesu vrtulník AC311A prokázal dobrou ovladatelnost a stabilitu letu v podmínkách na náhorní plošině, uvedla společnost AVIC.

Civilní vrtulník AC311A se připravuje na zkušební let se závěsem ve Lhase v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-čchang, 24. května 2024. FOTO – Xinhua/AVIC

Šestimístný vrtulník AC311A je lehký jednomotorový civilní vrtulník o hmotnosti dvou tun.

Jeho maximální vzletová hmotnost je 2 250 kilogramů, maximální cestovní rychlost 240 kilometrů za hodinu, maximální dolet 630 kilometrů a provozní výškový limit až 6000 metrů, uvádí vývojář.

Provádění operací s vnějším závěsným zařízením ve vysokých nadmořských výškách je pro vrtulníky náročným úkolem, protože tyto operace kladou na vrtulníky vysoké nároky. Je pro ně také velmi důležité, aby byly schopny provádět záchranné a jiné mise, zejména v prostředí náhorních plošin.

Nejnovější letová zkouška na náhorní plošině se závěsným zatížením potvrdila schopnost vrtulníku AC311A uplatňovat v podmínkách náhorní plošiny různorodé aplikace, od dodávek zásob, leteckého setí a zalesňování až po ochranu lesů a prevenci požárů, uvedla mimo jiné společnost AVIC.

AC311A může rychle reagovat na záchranné mise v případě přírodních katastrof. Je schopen přesněji dopravit pomocný materiál do oblastí postižených katastrofou prostřednictvím externího závěsu, a může tak pomoci získat cenný čas při záchranných operacích.

Civilní vrtulník AC311A prochází letovou zkouškou na závěsu ve Lhase v jihozápadní čínské autonomní oblasti Si-čchang, 24. května 2024. FOTO – Xinhua/AVIC

Tento vrtulník je vybaven vysoce integrovaným avionickým systémem a digitálním systémem pro zvýšení stability. Má také vyhrazena různá rozhraní zařízení pro volitelné vybavení mise, což umožňuje přizpůsobení požadavkům dalších budoucích misí.

Obrovský potenciál je před námi. AC311A může sloužit pro mise v chladném prostředí, ve velkých nadmořských výškách a v dalších složitých podmínkách. Podle vývojáře může být také široce využíván v oblastech, jako je vymáhání práva policií, záchranné práce, postřiky v zemědělství a lesnictví, lékařská záchranná služba, dohled nad elektrickým vedením, doručování nákladu a další.

Pro mise na náhorní plošině a v dalších regionech rozlehlé země bude vyvinuto ještě více čínských civilních vrtulníků domácí výroby, což podtrhuje jedinečnou úlohu a zásadnost letecké techniky, uvedla společnost AVIC.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy