Vyslanci ocenili úsilí Číny o ekologický rozvoj pouště Gobi

Vyslanci z různých zemí během své návštěvy severozápadní čínské provincie Kan-su ocenili úsilí Číny o rozvoj technologií čisté energie a snahu o ekologický rozvoj.

Delegace velvyslanců a vysokých diplomatů z více než 20 zemí, včetně Madagaskaru, Jordánska, Nepálu a Slovenska, zahájila svou návštěvu ve středu v hlavním městě provincie Lan-čou a ve čtvrtek odcestovala do Tun-chuangu, významné zastávky na starobylé Hedvábné stezce.

V Tun-chuangu navštívili největší čínskou solární termoelektrárnu na roztavenou sůl, která se nachází v poušti Gobi, jež je bohatá na zdroje sluneční energie.

Přibližně 12 000 zrcadel, z nichž každé má plochu 115 metrů čtverečních, je uspořádáno do soustředných kruhů a koncentruje desítky tisíc paprsků slunečního světla na centrální věž pro absorpci tepla.

Na vrcholu 260 metrů vysoké věže absorbér tepla akumuluje energii, která ohřívá roztavenou sůl proudící uvnitř. Z roztavené soli pak vzniká vysokoteplotní a vysokotlaká pára, která pohání generátor s parní turbínou a vyrábí elektřinu.

Zatímco si vyslanci pořizovali snímky rozlehlého projektu mobilními telefony, projevovali velký zájem o informace o principu projektu, jeho využití a také o vývoji čínských nových energetických technologií.

Vyslanci při návštěvě fotoelektrického průmyslového parku v Tun-chuangu v severozápadní čínské provincii Kan-su, 6. června 2024. FOTO – Xinhua/Chen Bin

Peter Lizák, slovenský velvyslanec v Číně, uvedl, že na něj udělala myšlenka a zařízení solární tepelné elektrárny dojem.

»Čína navrhla a realizovala myšlenku rozvoje zelené energie v tomto regionu bohatém na sluneční svit. Tento projekt je opravdu působivý,« řekl Lizák.

Velvyslanec rovněž poznamenal, že Slovensko je zemí s bohatými zdroji obnovitelné energie, a těší se na prohloubení spolupráce s čínskými městy v oblasti rozvoje obnovitelné energie.

Gerardo Bugallo Ottone, rada španělského velvyslanectví v Číně, uvedl, že Španělsko má podobné solární elektrárny, ale nejsou tak velké jako ta v Tun-chuangu.

S poukazem na to, že Španělsko je jednou z největších evropských zemí zabývajících se výrobou energie z nových zdrojů, rada uvedl, že se těší na budoucí spolupráci mezi Španělskem a Čínou v této oblasti.

Jordánský velvyslanec v Číně Hussam Al Husseini uvedl, že se domnívá, že praxe zelené energetiky v poušti Gobi dosáhla nejen snížení emisí oxidu uhličitého, ale přinesla také obrovské ekonomické přínosy, které mohou sloužit jako návod pro mnoho zemí světa.

Podle vyslanců se v Číně prosadila koncepce ekologického rozvoje, která úspěšně dosáhla velkých hospodářských a sociálních přínosů s minimálními náklady z hlediska zdrojů a životního prostředí.

Š’ Lin, šéf strany v Tun-chuangu, řekl, že město se může pochlubit bohatými solárními a tepelnými zdroji a má velký potenciál pro rozvoj fotovoltaického průmyslu. Š’ dodal, že Tun-chuang se těší na sdílení svých zkušeností v oblasti ekologického rozvoje s dalšími zeměmi po celém světě.

Během návštěvy vyslanců v Kan-su proběhne také dialog zaměřený na kulturní výměnu podél starobylé Hedvábné stezky. Návštěvu společně zorganizovaly tisková agentura Xinhua a Pekingský úřad pro diplomatické mise ministerstva zahraničních věcí Číny.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy