Mýtus o věrnosti labutí byl vyvrácen

Australští vědci vyvrátili mýtus o věrnosti labutí a zjistili, že nejméně 10 % párů těchto ptáků se po několika měsících rozpadá. Příslušnou studii provedli biologové z Melbournské univerzity, kteří již 18 let pozorují labutě černé v městském parku.

»Pozorovali jsme páry, které spolu tráví mnoho let, a viděli jsme nejméně jednu rodinu, která spolu zůstala po celou dobu studie – 18 let,« řekl Raul Mulder ze School of Biological Sciences Melbournské univerzity televizní stanici ABC.

Biologové začali studovat labutě v melbournském Albert Parku v roce 2006 a během studie se jim podařilo pozorovat život 2000 kroužkovaných ptáků. Již v první fázi pozorování vědci zjistili, že »ve volné přírodě jsou labutě skutečně monogamní, ale ne vždy«. »Některé páry mohou existovat jen několik měsíců, takže ‚rozvody‘ mezi nimi nejsou vůbec neobvyklé,« vysvětlil Mulder a poznamenal, že »asi 10 procent labutích rodin je krátkodobých«.

Vědci se také dozvěděli, že i nejsilnější labutí páry si někdy dají pauzu a ptáci stráví několik měsíců mimo sebe a pak se opět spojí. Někdy proto, aby spolu zůstali ještě několik let. Údaje ze sledovacích zařízení instalovaných v obojcích ptáků ukazují, že téměř 40 % párů tráví čas odděleně, přičemž přestávky trvají přibližně dva až tři měsíce. »Polovina z těch, kteří si dali pauzu, se poté nadobro rozešla, ale ostatní zůstali spolu a zřejmě si byli oddáni jako nikdy předtím,« řekl Vincent Knowles, doktorand na univerzitě.

Labuť černá je pták z rodu labutí, čeledi kachnovitých. Tento druh byl objeven v Austrálii poblíž města Perth v roce 1697. Labuť černá je endemitem Austrálie a Tasmánie a je jediným druhem labutě pocházejícím z australské pevniny. V polovině 19. století byla dovezena na Nový Zéland, kde se rychle uchytila. V Evropě a Severní Americe je někdy chována v městských parcích a přírodních rezervacích. Na rozdíl od ostatních druhů labutí není tažným ptákem.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy