Co si představit pod pojmem »nové kvalitní výrobní síly«?

Čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil rozvoj nových kvalitních výrobních sil v souvislosti s urychleným úsilím země o podporu nových hybných motorů růstu a podporu vysoce kvalitního rozvoje.

Tento termín, který Si poprvé předložil při své inspekční cestě po severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang v září 2023, byl znovu zdůrazněn na prosincové Ústřední konferenci o hospodářské práci a stal se předmětem prvního skupinového studijního zasedání, které letos uspořádalo Politické byro Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny).

S inovacemi, které hrají hlavní roli, znamenají výrobní síly nové kvality pokročilou produktivitu, která je oproštěna od tradičního způsobu hospodářského růstu a cest rozvoje produktivity, vyznačuje se špičkovými technologiemi, vysokou efektivitou a kvalitou a je v souladu s novou filozofií rozvoje, uvedl na studijním zasedání Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru KS Číny.

Nové kvalitní výrobní síly jsou hnány revolučními technologickými průlomy, inovativním rozdělením výrobních faktorů a hlubokou průmyslovou transformací a modernizací, poznamenal.

Si tuto koncepci znovu zdůraznil v úterý, když se účastnil jednání na probíhajícím výročním celostátním legislativním zasedání a zdůraznil rozvoj nových kvalitních výrobních sil na základě místních podmínek.

Vyzval k úsilí o zintenzivnění inovací, podporu nově vznikajících průmyslových odvětví, přijetí prozíravých plánů rozvoje průmyslových odvětví orientovaných na budoucnost a zlepšení moderního průmyslového systému.

Rozvoj nových kvalitních výrobních sil neznamená zanedbávání nebo opouštění tradičních průmyslových odvětví, uvedl Si a poznamenal, že je třeba zabránit bezhlavému vrhání se do projektů a vytváření průmyslových bublin a vyhnout se přijetí pouze jednoho modelu rozvoje.

Čína dosáhla pokroku v oblasti podpory vědeckotechnických inovací a modernizace průmyslu. Její celosvětové postavení v oblasti inovací se v posledním desetiletí výrazně zvýšilo, zatímco strategická rozvíjející se odvětví, jako je nová energetika, špičková zařízení a biotechnologie, zaujala vyšší podíl na národním hospodářském výkonu.

»Rozvoj nových kvalitních výrobních sil je neodmyslitelným požadavkem a důležitým bodem podpory vysoce kvalitního rozvoje,« řekl kdysi Si.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy