Borrell: EU neusiluje o vytvoření jednotné armády

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uvedl, že zatím nemá smysl vytvářet armádu EU, je třeba pracovat na soudržnosti mezi vojenskými silami jednotlivých zemí – členů aliance.

»Obrana je v kompetenci každé země. Nejde o to mít jednotnou armádu EU, ale lépe spolupracovat s armádami sedmadvacítky,« řekl Borrell v rozhovoru pro POLITICO. Dodal, že mezi členskými státy EU existuje »pocit naléhavosti a odpovědnosti za zintenzivnění« společné obranné práce.

Jak poznamenává POLITICO, Berlín, Budapešť a Paříž volají po armádě EU již několik let, ale v posledních měsících výzvy utichly, protože evropští lídři vedli napjaté diskuse o obraně.

Německá europoslankyně Hanna Neumannová uvedla jako důvod opuštění těchto myšlenek neschopnost aliance vyrábět potřebné množství munice »na obranu a podporu spojenců«, poznamenal list.

Borrell 5. března rovněž uvedl, že obranný průmysl EU nemá dostatek finančních prostředků na výrobu potřebného množství zbraní na pomoc Ukrajině a uspokojení potřeb evropských zemí.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy