Covid je v cestovním ruchu zapomenut, domácích i zahraničních turistů přibývá

Tuzemská hromadná ubytovací zařízení vykázala v prvním letošním čtvrtletí meziroční nárůst návštěvnosti jak v počtu příjezdů (o 9,9 procenta), tak i v počtu přenocování (o 7,7 %). Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se u nás ubytovalo 4,1 milionu hostů, kteří zde strávili 10,6 mil. nocí.

Vyšší počet hostů i strávených nocí byl zaznamenán u domácí i zahraniční klientely. »Zahraničních turistů přijelo téměř o pětinu více oproti stejnému období roku 2023 a počet domácích hostů vzrostl o 3,6 %,« uvedl Roman Mikula, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Zahraniční klientela podle statistiků strávila v Česku meziročně o 17,2 % více nocí a přenocování domácích hostů vzrostlo o 0,6 %.

Hotely zaznamenaly meziroční zvýšení návštěvnosti o 11,9 %, v 1. čtvrtletí se zde ubytovalo 3,2 mil. hostů. Turisté v nich pak strávili 7,4 mil. nocí, což představovalo meziroční růst přenocování o 10,5 %. Penziony zaznamenaly zvýšení počtu hostů o 0,5 %, ale přenocování v této kategorii kleslo o 1,6 %. Ostatní hromadná zařízení, kam spadají například kempy, chatové osady nebo turistické ubytovny, vykázala růst jak návštěvnosti (o 7,7 %), tak i přenocování (o 4,5 %).

Zahraničních hostů (podle státního občanství) se v hromadných ubytovacích zařízeních v 1. kvartálu ubytovalo oproti stejnému období předchozího roku o 18,1 % více. Nejvíce návštěvníků (0,5 mil.) přijelo z Německa a více než 100 tisíc hostů bylo ubytováno také ze Slovenska, Polska, Velké Británie a Itálie. Mezi deseti nejčastějšími národnostmi vykázali pokles pouze hosté z Ukrajiny, a to o 11 %. Nejvíce nocí zde strávili klienti z Německa (1,5 mil.), Slovenska (347 tis.) a Polska (328 tis.).

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy