ČSSD si v Praze zvolí nové vedení. Favoritem na předsedu je Paroubek

Na 150 delegátů sjezdu ČSSD České suverenity sociální demokracie si zítra v pražském hotelu Ambassador Zlatá husa zvolí nové vedení. I podle nominací krajských konferencí se s pravděpodobností, hraničící s jistotou, novým předsedou stane expremiér Jiří Paroubek. V čele strany vystřídá Janu Volfovou.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Pod vedením Michala Šmardy se loni na jaře rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. 

Paroubek vstoupil do této strany teprve nedávno, ovšem důvěru mu vyslovily všechny krajské organizace. Dnes jednasedmdesátiletý politik stál v čele vlády v letech 2005 a 2006, přibližně rok a půl, před tím zastával přibližně osm měsíců funkci ministra pro místní rozvoj. V čele České strany sociálně demokratické byl zhruba čtyři roky do června 2010. Pod Paroubkovým vedením strana zvítězila v krajských a senátních volbách v roce 2008 a volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Nyní je předsedou spolku Nespokojení.

Sjezd začíná v 11 hodin, jméno nového předsedy by podle harmonogramu, který má iportaL24.cz k dispozici, mělo být známo nejpozději 20 minut po poledni. Následovat bude projev exprezidenta Miloše Zemana, jenž je čestným hostem sjezdu a straně vyslovil podporu mj. v nedávném exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz. Po jedné hodině by pak mělo hlasování pokračovat, a to volbou statutárního místopředsedy strany, kde je favoritkou stávající předsedkyně Volfová, volbami řadových místopředsedů a předsedy Republikové kontrolní komise. Programová část sjezdu je naplánována na 15.40-17 hodin.

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie je důsledně levicovou stranou. Kriticky hodnotí politiku Evropské unie i kroky NATO, staví se proti dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu či nákupům stíhaček F-35 a v domácí politice například proti zvyšování věku odchodu do důchodu či zavedení eura namísto české koruny.

(pk)

FOTO – Petr Gawlas

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy