Home Domácí Paroubek jako předseda ČSSD? Žádný vtip, počet nominací pro expremiéra narůstá

Paroubek jako předseda ČSSD? Žádný vtip, počet nominací pro expremiéra narůstá

Jiří Paroubek předsedou ČSSD? To, co by se zdálo před rokem touto dobou jako dobrý postsilvestrovský vtip, se s velkou pravděpodobností již zanedlouho stane realitou. V sobotu 17. února se koná v pražském hotelu Ambassador sjezd ČSSD, nikoli tedy někdejší České strany sociálně demokratické, nýbrž České suverenity sociální demokracie, v jejímž čele nyní stojí exposlankyně Jana Volfová. Strana má za sebou krajskou konferenci v Liberci, která nominovala Paroubka na předsedu. Podobně se den předtím vyslovili členové v Ústeckém kraji (psali jsme zde).

Konference v Libereckém kraji byla další z krajských předsjezdových konferencí. Tamní organizace má již přes dvacet členů a počet se podle Volfové každý den navyšuje. »Ještě do nedávna jsme byli členy dnešní SOCDEM, ale ta se změnila v progresivistickou liberální stranu nerozlišitelnou od TOP či Zelených,« řekl nově zvolený předseda kraje, dlouhodobý tajemník ČSSD Michal Wildner. »Proto jsme velmi rádi, že můžeme v ČSSD – České suverenitě sociální demokracii pokračovat v tradiční sociálně demokratické politice. Jednou z priorit současné politiky ČSSD bude i ochrana střední třídy, lidí práce, kteří se každým dnem díky politice pětikoalice propadají hlouběji do chudoby. To musíme zastavit a vrátit jejich životní úroveň tam, kde za vlád Miloše Zemana a Jiřího Paroubka byla,« dodal nově zvolený místopředseda kraje Adam Dušek. Třetím členem vedení kraje se jako místopředsedkyně stala Jana Kašparová.

ČSSD je nejstarší politickou stranou v zemi. Česká strana sociálně demokratická patřila od listopadu 1989 mezi ústřední politické síly spolu s ODS. Z jejích řad pocházeli předsedové vlády Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Nicméně ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici a zůstala mimo parlament. Pod vedením Michala Šmardy se loni na jaře rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a zkratku na SOCDEM. Následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. 

Nově pojmenovaná strana hodlá být v příštích letech lídrem na levici a chce spolupracovat s dalšími podobně smýšlejícími subjekty. To potvrzují i krajské konference, jež pražskému sjezdu předcházejí.

Kromě Paroubka konference Libereckého kraje nominovala dosavadní šéfku Volfovou na statutární místopředsedkyni a za řadové místopředsedy navrhla Petra Gawlase z Moravskoslezského kraje a Petra Bendu z kraje Ústeckého. Totožné nominace zazněly jako rezultát i v Ústeckém kraji.

»Každý den, když vidím, jak narůstají řady ČSSD a odhodlání našich členů postavit se nesmyslné politice pětikoalice, jsem více a více přesvědčen, že se nám podaří vrátit ČSSD zpět do poslanecké sněmovny. Protože levicová strana, které hájí suverenitu České republiky a zájmy jejích občanů dnes na politické scéně opravdu chybí,« řekl na konferenci Paroubek.

Dnes jednasedmdesátiletý politik stál v čele vlády v letech 2005 a 2006, přibližně rok a půl, před tím zastával přibližně osm měsíců funkci ministra pro místní rozvoj. V čele České strany sociálně demokratické stál zhruba čtyři roky do června 2010. Pod Paroubkovým vedením strana zvítězila v krajských a senátních volbách v roce 2008 a volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Nyní je předsedou spolku Nespokojení.

»Dokázal v minulosti zvítězit ve volbách, úspěšně vedl vládu i svoji politickou stranu. A věřím, že dokáže se značkou, kterou dobře zná a u níž lidé vědí, že je s ním spojena, přispět k tomu, abychom ji opět vrátili do Poslanecké sněmovny a byli vítězní,« uvedla Volfová na adresu Paroubka v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie je důsledně levicovou stranou. Kriticky hodnotí politiku Evropské unie i kroky NATO, staví se proti dalším dodávkám zbraní na Ukrajinu či nákupům stíhaček F-35 a v domácí politice například proti zvyšování věku odchodu do důchodu či zavedení eura namísto české koruny.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

7 KOMENTÁŘE

 1. Pro Janu Volfovou. V komentáři jsem důsledně vycházel z veřejně publikovaných zdrojů samotného „Jiřího“ a ze zdrojů fb. Vaše rada s ostatními deseti a dalšími v Brně (nebyla veřejnosti známá) byla pro levici medvědí službou, ze které se pravice raduje. Bohužel vám chybí potřebný nadhled a v politické práci nutná časová osa k jednání, to je váš a Jiřího problém. Uvedl jsem, bylo pozdě, všechny schvalovačky už byly provedeny. To nebylo nic osobního proti vám ani proti Jiřímu. Nepopiratelným faktem nyní je, že došlo k veřejnému rozštěpení vlastenecké a levicové části společnosti a „Jiří“ byl vehnán do pozice trojského koně.

  • Tak asi špatně čtete, to nebyla rada naše, ale požadavek paní Konečné na výměnu naší dvojky za Paroubka, ona ho chtěla a to dávno před jakýmkoliv konečným dojednáním. V té době ještě slibovala dvojku i Vrábelovi a dalším lidem

 2. Mnozí říkají, že ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie Volfové je vyprázdněná skořápka. Na tom nic nemění ani mistrovský tah Volfové se získáním loga ČSSD. Je-li důsledně levicovou stranou bylo by to dobře, ale, ale, ale. Paroubkovo EGO proti sobě postavilo ČSSD – Českou suverenitu sociální demokracii proti volební koalici STAČILO!, když nyní snad bude ještě předsedou. To je přímo v zájme pravice. Že kvůli svému EGU opustil zapsaný spolek NESPOKOJENÍ jehož byl předsedou se najednou vůbec nehovoří. EGO vše přehlušilo.
  Napřed mu stačilo být jen formálně na kandidátce volební koalice STAČILO! na posledním místě, aby při rodícím se úspěchu si přímo řekl o druhé místo. Jenže to už proběhly všechny možné schvalovačky … a nešlo to. Bum, prásk a utekl…

  • Josefko, už jsem se Vás tu jednou ptal, je-li to pravda, nebo to takto vypráví členům soudružka předsedkyně ÚV? Na FB se objevila část diskuze, kterou sice zveřejnila sama KK, ale evidentně je to jen část debaty. Ono to mohlo být vše trochu jinak, že?

   • Prostě to není pravda, sama vyzvala Paroubka na druhé místo máme na to 10 svědků a to v Brně na akci, že které jela na akci Vrábela, kde mluvila o nutnosti spojování. Nechceme to rozviřovat, ale nenechám špinit Jiřího.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here