ČT: Středula bude při volbě šéfa odborů bez vyzyvatele, Sokolová funkci nechce

Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová, která získala nominace do čela centrály, se nebude o funkci předsedy na pondělním mimořádném sněmu odborů ucházet. Dosavadní předák Josef Středula tak nebude mít protikandidáta. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Sokolová v současné době centrálu dočasně řídí. Středula totiž začátkem března skončil ve vedení kvůli neplacení členských příspěvků a o týden později rezignoval kvůli zdraví a věku místopředseda Vít Samek.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů a na sněmu může hlasovat 115 jejich zástupců a zástupkyň. Vedle předsedy by měli odboráři v pondělí volit i místopředsedu centrály. Kandidáty či kandidátky do vedení odborů mohly svazy navrhovat do půlnoci 21. března.

Sokolová dnes ČTK sdělila, že Středula obdržel nominace na předsedu ČMKOS od 14 odborových svazů a dvě nominace byly na její jméno. Do funkce místopředsedy svazy podle ní navrhly vedoucího sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS Jiřího Vaňáska a Jana Křemena z Českého rozhlasu.

Rada ČMKOS v pondělí doporučila, aby se volby vedení příští pondělí na sněmu uskutečnily. Podle některých předáků je do mimořádného sněmu krátká doba na to, aby bylo možné najít do čela centrály nové osobnosti, které by se stihly všem svazům představit. Některé svazy nominace nepředložily, rozhodnou se podle situace. Zvažují také, že by jejich delegáti hlasovali jen pro obsazení postu místopředsedy, aby centrála měla potřebné dvoučlenné vedení. Hledal by se pak nový kandidát na předsedu.

Sokolová ČTK před pár dny řekla, že se centrála připravuje na různé scénáře, tedy na zvolení jen předsedy, jen místopředsedy, obou, nebo žádného. Může jednat i o svolání mimořádného sjezdu, kde by se vedení volilo. Řádný sjezd by se měl konat na jaře 2026.

Mimořádný sněm by měl debatovat také o dalším postupu odborů. ČMKOS kritizuje třeba důchodovou reformu, hlavně odsouvání důchodového věku či nastavení dřívější penze pro náročné profese. Nesouhlasí ani se záměrem zrušit od ledna zaručené mzdy ve firmách, který vláda ve středu schválila v návrhu novely zákoníku práce.

(čtk)

FOTO – Roman Blaško

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy