Home Domácí Do potravinových bank už míří i střední třída

Do potravinových bank už míří i střední třída

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Zdražování si dále vybírá svou daň. Do existenčních problémů se dostává stále větší množství lidí. Ti jsou nuceni obracet se na potravinové banky. Jejich sklady jsou ale téměř prázdné. Na dnešním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Potvrdil, že na potravinové banky se už obrací i střední třída.

Potravinové banky poskytují pomoc například samoživitelům, seniorům nebo lidem v tíživé sociální situaci. V poslední době však podle Slavíčka služeb bank využívají i lidé, kteří dříve sociální pomoc nepotřebovali. Podle federace bank stoupla loni potřeba pomoci meziročně o 30 procent.

Potravinové banky na rozdělování pomoci spolupracují s neziskovými organizacemi a společnostmi, kterých je téměř 1400. Mezi potřebné distribuují také drogistické zboží. »K dnešnímu dni máme téměř prázdné sklady,« řekl Slavíček.

Potravinové banky loni podpořily 300 000 lidí. Shromáždily 11 300 tun potravin, což je zhruba 22 milionů porcí jídla v hodnotě 680 milionů korun. Z potravin, které se do skladů bank loni dostaly, bylo podle něj 60 procent z maloobchodních řetězců. Od roku 2018 platí novela zákona, který obchodům nad 400 metrů čtverečních ukládá dávat neprodejné potraviny neziskovým organizacím. Většina potravin, které se do bank dostanou, by se jinak zlikvidovala. Slavíček podotkl, že pro banky jsou důležité hlavně trvanlivé potraviny.

Jarní kolo sbírky se uskuteční příští sobotu

V červenci začnou na 150 místech po celé zemi fungovat výdejny potravinových bank, kde se bude pomoc distribuovat přímo lidem. »Potravinové banky budou přímo vydávat balíčky s pomocí,« uvedl. Projekt má být podle Slavíčka postaven na spolupráci s městy a počítá se i s kamennými výdejnami v některých městech. Mobilní výdejny by měly pomoci dostat potravinovou pomoc k 50 000 lidem, doplnil.

Vrchní ředitel sekce potravinářství ministerstva zemědělství Jindřich Fialka na výboru uvedl, že od července nová vyhláška umožní darování zchlazených hotových jídel například v jídelnách, což dříve zákon neumožňoval. Potravinové banky podle Slavíčka chtějí oslovit i výrobce potravin nebo zemědělce. »Chceme udělat osvětu, aby o této možnosti věděli. Máme dostatečné kapacity, takže jsme schopni přijmout jak malý, tak velký dar,« dodal. Z darů si firmy mohou odečíst DPH.

Organizace dostávají od roku 2016 podporu na provoz od ministerstva zemědělství, letos je to více než 113 milionů korun. Podporu dostávají také od ministerstva práce a sociálních věcí. Loni mohly také čerpat 200 milionů korun na investice z evropských peněz z programu ministerstva životního prostředí, které použily na nákup nebo rekonstrukci vlastních skladovacích prostor.

Na podporu potravinových bank se od roku 2019 konají dvakrát ročně celonárodní sbírky potravin. Poslední kolo sbírky bylo 12. listopadu ve zhruba 1400 obchodech s potravinami nebo drogistickým zbožím. Vybralo se 520 tun zboží, z toho 468 tun potravin, ze kterých lze připravit až 936 000 porcí jídla. Lidé přispěli také 52 tunami drogerie. Jarní kolo sbírky se uskuteční 22. dubna. Online sbírka se bude konat od 14. dubna do 2. května.

V Česku je 15 regionálních poboček potravinových bank a jedno logistické centrum v pražské Dubči. Pracuje v nich kolem 120 lidí.

(jad, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here