Evropské volby by vyhrálo ANO, pět procent by překročily i STAČILO! a Přísaha s Motoristy

Volby do Evropského parlamentu by nyní vyhrálo s 26,1 procenta hlasů hnutí ANO před koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kterou by volilo 22,3 procenta českých občanů. Následovali by Piráti se ziskem 12,1 procenta hlasů. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Institut H21, který jeho výsledky poskytl ČTK. V porovnání s dubnem si ANO v průzkumu mírně pohoršilo, zatímco SPOLU a Piráti si polepšili. Piráti současně předběhli Starosty a nezávislé (STAN) a koalici SPD a Trikolory. Vedle nich by se do europarlamentu ještě dostala koalice Stačilo! v čele s komunisty a koalice Přísahy a Motoristů sobě.

SPOLU by v současné době získalo proti dubnu o 2,3 procentního bodu více hlasů a Piráti o dva body více. Naopak ANO ztratilo 1,4 bodu. Starostové, kteří by podle agentury nyní byli na čtvrtém místě s 8,1 procenta hlasů, odepsali proti dubnu 2,3 bodu. O 2,5 bodu si pohoršila koalice SPD s Trikolorou, kterou by aktuálně volilo 7,9 procenta Čechů.

Na šestém místě se umístilo STAČILO! se 7,7 procenta hlasů, což je o bod více než v dubnu. O 1,2 bodu na 7,2 procenta si polepšila koalice Přísahy a Motoristů.

Podle přepočtu na mandáty by ANO podle agentury získalo v europarlamentu šest křesel, Spolu by mělo o jedno méně. Tři mandáty by měli Piráti a po dvou STAN, Stačilo! a koalice SPD s Trikolory. Koalice Přísahy a Motoristů by obsadila jedno místo.

Volby do Evropského parlamentu se v ČR uskuteční 7. a 8. června. Účast v nich by se na základě přepočtů STEM/MARK a jeho zkušeností z minulých let mohla pohybovat okolo 30 až 35 procent. »Je navíc třeba brát na zřetel, že evropské volby jsou z mnoha ohledů specifické a konečné výsledky mohou být ještě odlišné,« doplnil Jan Burianec ze STEM/MARK. Podle něj jsou svou účastí nejméně jistí voliči ANO, Pirátů a Přísahy. Naopak voliči SPOLU a SPD častěji uvádí, že k volbám dorazí s jistotou. Patnáct procent lidí, kteří o své volební účasti uvažují, ještě neví, koho budou volit.

Aktuálního průzkumu se v době od 20. do 27. května zúčastnilo téměř 1400 lidí starších 18 let.

Odhad agentury STEM/MARK pro volby do Evropského parlamentu (v procentech):

květenduben
ANO26,127,5
SPOLU22,320,0
Piráti12,110,1
STAN8,110,4
SPD a Trikolora7,910,4
STAČILO!7,76,7
Přísaha a Motoristé7,26,0

Zdroj: STEM/MARK

(čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy