»Vyhoďte toho magora!« Babiš chtěl řešit nález kokainu na toaletách ve Sněmovně

Kauzu nálezu kokainu ve Sněmovně dnes na plénu otevřel předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Neúspěšně navrhoval, aby se poslanci tímto incidentem zabývali. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila za nepřijatelné, že policie o nálezu neinformovala nikoho z vedení Sněmovny.

»Skandál kolem nálezu kokainu na toaletách ve Sněmovně nabírá na obrátkách,« uvedl Babiš. Zkritizoval národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila za jeho slova pro server TN.cz. »Kokain ve Sněmovně není žádná novinka a překvapilo by mě, kdyby to tak nebylo,« citoval server Vobořila. »To, co bych k tomu poslancům řekl, je, že to, co si takhle dávají občas do nosu, tak je mimo jiné podpora rusky mluvících a ruských kriminálních organizací,« řekl také.

Babiš poukázal na to, že premiéra již několikrát vyzýval k tomu, aby Vobořila vyhodil. »Pane premiére, kolikrát jsem vám řekl, abyste ho okamžitě vyhodil, toho magora?« uvedl s tím, že Vobořil je lobbista za drogy. »Já ho znám, výlety, konference, proto jsem nechtěl s ním spolupracovat,« dodal Babiš.

Opřel se také do předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka za jeho slova pro server Blesk.cz. Michálek mimo jiné řekl, že ho nález kokainu nepřekvapuje, a dal ho do souvislosti s opozičními obstrukcemi. »Pokud opozice chce vyvolat velký konflikt, tak ho samozřejmě dokáže vyvolat. Je to úplně na nich, jestli k tomu potřebují kokain, aby to vydrželi,« citoval Blesk Michálka.

»On naznačoval, že my jsme tady vlastně nebyli schopni to ustát, tak jsme si šňupli. No, taková drzost, co si to dovoluje vůbec? Vždyť jejich předseda je symbol šňupání,« rozhořčil se Babiš. Chtěl, aby se Michálek za svá slova omluvil.

Vedení Sněmovny se o nálezu dozvědělo z médií

O nálezu kokainu ve Sněmovně informoval server Seznam Zprávy. Uvedl, že sněmovní policejní ochranná služba objevila na přelomu loňského a předloňského roku drogu na pánské toaletě. Podle mluvčího ochranné služby Tomáše Procházky vedení služby případ vyhodnotilo tak, že vzhledem k minimálnímu množství drogy nešlo o trestný čin ani přestupek a nález dál nehlásilo.

Pekarová Adamová dnes poslancům řekla, že se o nálezu dozvěděla až tento týden od novináře zmíněného serveru. »Bohužel, a tohle považuji opravdu za nepřijatelné, jsem se ani já, ani nikdo jiný z vedení Poslanecké sněmovny, ani z vedení kanceláře, ať už kancléř nebo šéfka odboru bezpečnosti, od policie nedozvěděla tuto situaci dříve, což považuji za nepřijatelné,« řekla.

Okamžitě prý kontaktovala sněmovního kancléře Martina Plíška a chtěla po něm, aby s Ochrannou službou Policie ČR situaci řešil. »To se také stalo,« doplnila. Ochranná služba se podle ní k věci vyjádřila. »Podle těch zjištění došlo k nalezení pouze papírku, který neobsahoval už samotnou látku, samotný kokain, bylo to na pánských toaletách, které jsou přístupné komukoli, kdo se pohybuje v Poslanecké sněmovně,« popsala.

Policie po zveřejnění článku o nálezu kokainu ve Sněmovně sdělila, že ani po prohlédnutí kamerových záznamů nezjistila, kdo papírek, kde měla být droga, donesl na toaletu. Současně se ale zabývá i tím, jak se informace o nálezu dostala do médií, protože policisté jsou vázáni mlčenlivostí.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy