Turecko prý plánuje provést vojenskou operaci v severní Sýrii

Z Ankary zaznívají ostrá prohlášení v souvislosti s volbami plánovanými na 11. června v severní Sýrii, kde operují síly napojené na Stranu kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázána. Vojenské zdroje varovaly, že volby jsou nepřijatelné a je možná přeshraniční operace na sousedním území, uvedl v komentáři deník Hürriyet.

»Přípravy na takzvané volby jsou z hlediska územní celistvosti Sýrie nepřijatelné a mohly by mít negativní dopad na úsilí o zajištění klidu a míru v regionu. Znovu upozorňujeme, že PKK, která proměnila zabraná území v Iráku a Sýrii v doupě terorismu, a ti, kdo ji podporují, budou zlikvidováni, nedopustíme ohrožení naší bezpečnosti a narušení územní celistvosti našich sousedů,« cituje publikace zdroje z tureckého ministerstva obrany.

Hürriyet rovněž cituje prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k plánovaným volbám v severní Sýrii, které učinil 30. května na vojenském cvičení Efes-2024. Plány na jejich uspořádání označil za »agresivní akce« a zdůraznil, že Turecko nikdy nedopustí, aby PKK a síly, které za ní stojí, čímž se myslí především USA, vytvořily na severu Sýrie a Iráku teroristický stát.

Podle komentátora listu Hürriyet Abdulkadira Selviho spočívá nebezpečí voleb 11. června v severní Sýrii v tom, že by mohly být prvním krokem k vyhlášení kurdské autonomie v regionu, přičemž PKK by nakonec »získala mezinárodní status pod záštitou USA«. »Teroristická organizace PKK získá legitimitu,« poznamenává autor.

Turecké úřady opakovaně kritizovaly USA a některé spojence v NATO za podporu PKK a její syrské odnože, Lidových sil sebeobrany. Erdogan již dříve oznámil plány na dokončení vytvoření 30kilometrové bezpečnostní linie v severní Sýrii, aby zajistil kontrolu nad 600kilometrovým úsekem hranice se sousední zemí a minimalizoval teroristické hrozby vycházející z jejího území.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy