Home Domácí Fantastická díla z recyklovaného plastu umně zaplnila skleník Fata Morgana

Fantastická díla z recyklovaného plastu umně zaplnila skleník Fata Morgana

Umělecké plastiky v jezírku skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha, jsou součástí výstavy nazvané NOVÁ PET TROPICANA FOTO – Botanická zahrada Praha/Michal Cihlář

Přemýšlíte, kam na uměleckou výstavu do tepla? Co takhle spojit výtvarné umění s odvěkým uměním přírody? O čem že to mluvíme? O unikátní výstavě sochařky Veroniky Richterové v Botanické zahradě Praha, konkrétně ve skleníku Fata Morgana. Výstava s názvem NOVÁ PET TROPICANA vás okouzlí i překvapí 130 objekty vytvořenými z recyklovaných PET lahví. Plastiky jsou umně zakomponovány do živoucích biotopů skleníku Fata Morgana, které vytvářejí své přírodní umění, a to nejen svými květy.

Je to unikátní výstava NOVÁ PET TROPICANA jejíž autorkou je sochařka Veronika Richterová, která se už bezmála 20 let zabývá uměleckou recyklací a tvorbou barevných plastik z použitých PET lahví. Svá plastová díla poprvé představila v botanické zahradě již v roce 2010, kdy bylo ve skleníku Fata Morgana k vidění na 60 exponátů rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví.

Tato nová letošní výstava osídlila skleník Fata Morgana na tři měsíce, je inspirovaná převážně tropickou flórou a 130 plastik bylo vytvořeno mezi lety 2010 až 2023 z nasbíraných plastových nápojových lahví. Umělkyně se inspirovala na svých cestách do tropických krajin, například do Kambodži, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe.

Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana. Setkají se tam s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, neobyčejnými květy orchidejí, strelicií nebo lotosů a rostlinný svět doplňují i živočichové, například labuť a motýli. Jsou se zde i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to oblíbený krokodýl na hladině jezírka a kaloni, kteří se letos zabydleli v dutině kmene. To vše doplňují různé druhy hub, třeba nenápadné lupenitky, které možná odhalí jenom pozorný návštěvník.

Díla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější plastiky sukulentů, kaktusů nebo bambusů. Druhá část tropického deštného lesa je věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí jsou zejména houby a masožravé rostliny. Umělecká díla se také vznáší nad hlavami návštěvníků u vodopádu a stala se i součástí jezírka.

Výstava Nová PET Tropicana je v ceně standardního vstupného do areálu botanické zahrady, tedy v ceně je jak vstup do areálu botanické zahrady a všech expozic.

9. března se budou konat i dva autorské workshopy s Veronikou Richterovou.

První workshop nazvaný SVĚTLO A STÍN: KVĚTY FATY proběhne od 11 do 12.30 hodin ve Výstavním sále v Ornamentální zahradě a je určen pouze dětem ve věku od 8 do 15 let, a to bez přítomnosti rodičů či jiného dospělého doprovodu. Inspirováni vegetací i výstavou ve skleníku Fata Morgana si zde vytvoří vlastní tropickou zahradu plnou fantastických květů. Pod vedením sochařky Veroniky Richterové děti naučí, jak zacházet s nástroji tak, aby jim obyčejná pet lahev pod rukama rozkvetla.

Druhý workshop SVĚTLO A STÍN: FASCINACE PLASTY proběhne od 14 do 16 hodin taktéž ve Výstavním sále v Ornamentální zahradě, ale je určen výhradně pro dospělé bez doprovodu dětí. Zájemci se ponoří do tvorby rostlinných objektů a se sochařkou Veronikou Richterovou budou objevovat zákonitosti práce s plasty a bezbřehé možnosti kombinací barev a tvarů, obklopeni barevnými pet lahvemi. Na závěr se účastnici naučí, jak objekty rozpohybovat ve hře světel a stínů.

Cena jednotlivých workshopů je 250 korun na osobu a platit se bude v hotovosti a až na místě konání. Počet míst na workshopy je omezen a proto je nutná rezervce na e-mailu katerina.alexova@botanicka.cz. Do e-mailu napište o jaký workshop máte zájem (pro děti nebo dospělé), vaše jméno a případně jméno dítěte, pro které workshop rezervujete a vaše telefonní číslo. Máte-li doma pet lahev zajímavé barvy, doneste si jí s sebou.

Prohlídku fantastických výtvarných objektů výstavy NOVÁ PET TROPICANA si můžete ještě zpestřit komentovanou večerní prohlídkou skleníku Fata Morgana. Návštěvníci si během ní mohou kromě fantazie podpořené přítmím prosvětleným baterkami zapojit i další smysly – sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité »kvákání« tropických žabek druhu bezblanka skleníková.

Vedle živočichů z použitých PET lahví můžete ve skleníku Fata Morgana narazit i na ty živé a celkem netradiční. Konkrétně na konstrukci nad jezírkem uvidíte chameleony jemenské. Ti jsou v přírodě extrémně zranitelní, protože 98 procent jedinců se ve volné přírodě dožije maximálně 1 roku. Zdejší sameček, kterého poznáte podle výraznějšího zbarvení, letos oslavil již své třetí narozeniny. Chameleoni jemenští žijí v hornatých oblastech v Jemenu a Saudské Arábii.

Kromě uměleckých děl se máte možnost samozřejmě kochat i uměním přírody, ve formě explozí barev a tvarů květů i listů. V zimě je tato přehlídka balzámem na duši.

Celou výstavu NOVÁ PET TROPICANA ve skleníku Fata Morgana můžete navštívit až do 7. dubna. Více informací najdete na https://bit.ly/Nova_PET_Tropicana.

(mac)

FOTO – Botanická zahrada Praha/Michal Cihlář, Facebook/Botanická zahrada Praha/Lukáš Frühbauer a spol.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here