Home Názory Tak nám začala fungovat eObčanka v mobilu, přátelé!

Tak nám začala fungovat eObčanka v mobilu, přátelé!

Tímto sloganem oznámila současná vláda svůj pokrok v digitalizaci v oblasti státní správy. Budiž. Nemám s tím problém. Sám osobně jsem zastánce digitalizace. Jenže nic se nesmí přehánět. A to ve chvíli, kdy nám po sítích budou kolovat naše osobní data. Ta se totiž mohou posléze snadno a rychle stát cílem nějakých kyberzločinců. EObčanku bude nejprve možné požít na některých úřadech a od poloviny roku ji prý bude moci používat i policie při vaší kontrole. Do té doby vám bude k ničemu a bude vám zabírat jen nějakou tu paměť ve vašem chytrém telefonu. Pokud jej vůbec máte. Mnoho lidí totiž ani chytrý telefon nevlastní. Dokonce ani já jej nemám. Vlastním jeden druh tlačítkového telefonu a tam se určitě aplikace eObčanka nahrát nedá (jako služební používám chytrý telefon). Zcela jistě nebudu sám. Co pak s těmito lidmi budou hlavně Piráti a jejich šéf pro digitalizaci I. Bartoš dělat, netuším.

V oblasti digitalizace státní správy a hlavně aplikace eObčanka vyvstává několik podstatných ALE. Na jeden problém jsem poukázal již výše. Co když nebudu vlastnit chytrý telefon, kde bych aplikaci mohl mít? Pravděpodobně zůstanu u klasické kartičky. A co teprve starší lidé, kteří mobilní telefon vůbec nevlastní? Budou nás snad v budoucnu Piráti čipovat? Děkuji, nechci. Mám rád svoje soukromí. Jiná věc nestává v případě výpadku mobilního signálu. Co po té? Budeme snad všichni čekat, až zase začne fungovat? I. Bartoš tvrdí, že elektronická občanka má prý fungovat i bez připojení k síti. Je zde ale ono slovo prý. Co když výpadek potrvá několik hodin? Když půjdu na úřad něco vyřídit a nepůjde síť (právě u úřadu, který na síť napojený zjevně být musí), tak kdo mi například vrátí dovolenou, kterou jsem si musel vzít na vyřizování věcí a nic nevyřídil? A co teprve, když laicky řečeno »zdechne« telefon? Ať už z jakéhokoliv důvodu. Co po té? Budu mít v dokladech kartičku poslední záchrany? Možná ano, možné ne. Vir v telefonu a aplikaci rovněž dokáže udělat své. Dokáže nám odsát data, podvodníci nás mohou ošálit. Stejně nám určitě dokáže znemožnit fungování aplikace eObčanka. A co teprve, když se s eObčankou vydáte do zahraničí. Budou tuto aplikaci uznávat i v jiných státech EU a nejen zde? Přeci jen je občanský průkaz cestovní doklad. K digitalizaci cestovního pasu jsme se zatím nedostali.

Důležitou věcí je, abychom se dozvěděli, kdo je vlastně správcem oné aplikace? Respektive dat, která budou někde uložena. Bude to soukromá společnost nebo ministerstvo pro digitalizaci? Případně ministerstvo strachu V. Rakušana? Vzpomínám si na případ správy základních registrů, kdy bylo datové uložiště u nějaké soukromé společnosti kdesi na Moravě a ještě k tomu v přístavbě u pohostinství. Chci věřit, že tohle má současná 5D vláda vyřešené. Ale jelikož všichni lžou, tak jim nevěřím. Ostatně podobné věci jsme mohli nedávno pozorovat u případu datových schránek, kdy se peníze neúčelně vyhazovaly. Tak se na závěr musíme ptát: kolik aplikace eObčanka stála? Kolik bude stát provoz datového uložiště, kde budou data shromažďována? Jakým způsobem bude zabezpečeno, aby nemohlo dojít k úniku dat? A jaké budou celkové náklady na digitalizaci státní správy? Tedy vybavení úřadů a policie, případně dalších orgánů státní správy, čtečkami asi QR kódů, aby vás mohli identifikovat z vašeho mobilu.

Jan Klán

4 KOMENTÁŘE

 1. V ČR přibývá rodin, které si nemohou dovolit platit svým dětem školní obědy. Polistopadový kapitalismus v ČR dosáhl svého nového dna.
  Před listopadovým pučem 1989 děti neměly hlad a rodiče jim mohli platit bez problémů školní obědy.

 2. 📣🇨🇿Šéf hnutí SPD Tomio Okamura se podělil o své obavy z připravovaných změn zákona o udělování českého občanství. 

  👉🏻Podle chystané novely budou moci údajně žádat o české občanství příbuzní českých občanů až do „čtvrtého kolena“ a nebudou kladeny žádné podmínky na znalost českého jazyka ani na pobyt v ČR.  

  📌Okamura se domnívá, že novinka je připravována s cílem ovlivnit volby vládní koalicí v otázce tzv. korespondenčního hlasování mimo ČR, které je v současné době projednáváno v parlamentu.

  Třeba Rakušan s Bartošem budou rozesílat svým novým voličům elektronické občanky aby mohli volit Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla a mohli pohodlně falšovat v korespondenčních volbách.

  Už je také jasné, proč Rakušan zřídil v ČR Ukrajinskou poštu, aby se mu korespondenční volby lépe falšovaly.

  Některým hlupákům voličům Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla se tyto chystané podvody a podrazy líbí. Jeden z nich, zde Brázda, vypisuje svoji hloupost do iPortaL24 aby se o ni podělil s ostatními čtenáři.

 3. Tvl to je jelito. Honzíku, tak ještě jednou. Fyzická kartička zůstává v platnosti i nadále. Na tom se nic nemění. Pochopil? Žádný chytrý telefon nepotřebujete. Ve vašich rukách by byl stejně k ničemu.

  • Brázda tupě věří všemu co Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel vyplodí, abychom se pak dověděli že to byly lži, jako předvolební lži Fialovy. Brázda, ty jelito Fialovo, že se ze všeho vyklube podraz, co Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel dělají je už teď jasné. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel nelžou jen když mají zavřené huby.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here