Hypotéky přestaly zlevňovat, optimistická očekávání se nenaplnila

Průměrná nabídková sazba hypoték v červnu klesla jen o setinu bodu, a to z květnových 5,52 procenta na aktuálních 5,51 %. Vyplývá to z dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Milan Vodička. »Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. Prázdniny nic zásadního nepřinesou. Možná až v září, kdy začnou u hypoték platit nová refinanční pravidla (klientsky méně výhodná), se banky rozhýbou k citelnějšímu snížení úroků,« poznamenává Vodička.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Od maxima z února 2023, kdy byla úroková sazba na úrovni 6,37 %, kleslo úročení hypoték jen o 0,86 procentního bodu. Ve stejném období ČNB snížila svoji klíčovou sazbu o 1,75 bodu, připomíná Vodička.

Současně varuje, že od září vstoupí v platnost nová a podstatně méně výhodná pravidla pro refinancování. »Pokud tedy nyní přemýšlíte, zda brát hypotéku za cenu vyšší úrokové sazby, anebo čekat na její pokles, neváhejte. Změnu úrokové sazby si totiž poté jednoduše zařídíte, až klesne třeba na úplné dno. V případě, že si hypotéku budete brát až na podzim za nových podmínek, a očekáváte další pokles úrokových sazeb, pak doporučujeme zvážit hypotéku s krátkou fixací,« nabádá ke spěchu při pořizování úvěrů Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka téměř přestala klesat

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,51 % nyní činí 21 520 Kč. Meziměsíčně klesla jen o 20 Kč, od začátku roku pak zhruba o tisícovku.

TABULKA – Swiss Life Hypoindex

Centrální banka snižování sazeb zřejmě přibrzdí

»Bankovní rada ČNB na svém jednání 2. 5. 2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Zřejmě to bylo naposledy, kdy přistoupila k takto výraznému snížení. Na červnovém zasedání je pravděpodobné, že ČNB přibrzdí a sníží svoji základní sazbu již jen o čtvrt procentního bodu,« uzavírá Vodička.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy