Korespondenční volba opět na stole. Sněmovnu čeká bouřlivý týden

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi, domácí politická realita naopak před námi. A pro poslance bude obzvláště hektická, jelikož se sejdou na mimořádné schůzi, která bude řešit spornou korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí.

Zákonodárci by se měli sejít ve středu, pravděpodobné je i páteční pokračování. Ještě předtím je čeká v úterý řádná schůze, kde bude zřejmě nejsledovanějším bodem povinnost prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy.

Jablkem sváru však bude ve středu především kontroverzní korespondenční volba, kterou chce koalice zavést už od voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Protože Češi v zahraničí vesměs vybírají zástupci současné pětikoalice, opozice se brání. Upozorňuje však také na to, že tím je porušeno ústavní právo přímé, rovné a tajné volby. Hnutí ANO a SPD upozorňují například na riziko manipulace s hlasy a možné snížení důvěry veřejnosti ve volby a v demokracii. 

Korespondenční volba by se měla týkat prezidentských, sněmovních a evropských voleb. SPD žádá zamítnutí návrhu, ANO jeho posun na rok 2026 a vyloučení možnosti volit korespondenčně do EP kvůli riziku dvojího hlasování. Oba opoziční subjekty zvolily v prvním i druhém čtení nejen věcné argumenty, ale i obstrukce.

»Už víme, že Fialova vláda se zapíše do dějin jako ta, která připravila české domácnosti o čtvrtinu úspor, rekordně zvýšila daně, vyhnala stovky tisíc lidí pro sociální dávky a k tomu si střihne tisíc sto miliard korun nových dluhů za pouhé čtyři roky. Co je ale novinkou, že se chce zapsat do dějin také jako ta, která poškodí českou demokracii způsobem, jaký od nabití svobody v roce 1989 naše země nezažila,« uvedla před květnovým druhým čtením předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

»Za všech sil se budeme snažit, aby korespondenční volba prosazovaná pětikoalicí neprošla, protože popírá demokratické principy a Ústavu a nahrává volebním podvodům,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Návrh se nepozdává ani neparlamentní opozici. »Naši krajané žijící v cizině jsou tak pod vlivem jednostranné provládní propagandy, přitom si užívají výhod bohatých sociálních států vesměs západní Evropy. Čeští občané běžně nemají tu životní úroveň, kterou má převážná většina z těch 700 tisíc lidí, z nichž velká část žije v nejvyspělejších částech Evropy. Je to opravdu neférový trik, kterým se má změnit politická mapa republiky a prolongovat život této zcela neschopné vlády,« upozornil například předseda ČSSD Jiří Paroubek. »Kde je korespondenční volba, tam je i podvod. Oni ji nezavádějí proto, že jim jde o pohodlí voličů v zahraničí, ale proto, aby se udrželi za každou cenu u koryt,« připojil předseda PRO Jindřich Rajchl.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy