Maloobchod dál oživuje, tržby ale stále nedosáhly předloňské úrovně

Maloobchod se již pátý měsíc v řadě postupně zotavuje z půldruhého roku trvající krize, způsobené propadem kupní síly většiny domácností, stále však nedosahuje ani předloňské úrovně. Tržby obchodníků podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu sice v dubnu stouply meziročně o 5,3 procenta, srovnávací základna ovšem byla hodně nízko – loni v dubnu se totiž maloobchod propadl o 7,7 %. Proti předchozímu měsíci se přitom tržby v letošním dubnu nezměnily.

Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly podle ČSÚ meziročně o 7,1 %, za pohonné hmoty o 3,9 %, a za potraviny o 3,6 %.

»K růstu maloobchodních tržeb nejvíce přispěly internetové a zásilkové obchody a nespecializované prodejny s převahou potravin,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky podle statistiků vzrostly meziročně o 17,1 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 8,4 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 %, s výrobky pro domácnost o 0,5 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,4 %. Naopak o 0,2 % klesly tržby v prodejnách s oděvy a obuví. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 1,7 %. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží pak vzrostly o 18,1 %, stejně jako internetovým a zásilkovým obchodům.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v dubnu meziročně snížily o 0,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů klesly o 1,2 % a naopak za opravy motorových vozidel stouply o čtyři procenta. Meziměsíčně se tržby v motoristickém segmentu snížily o 0,1 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy