Lidé pracující s Bidenem tvrdí, že se jeho psychický stav zhoršuje

Americký prezident Joe Biden občas vykazuje známky zhoršení svého psychického stavu za zavřenými dveřmi, někdy se chová energicky, ale často »vypadává« ze situace, mluví sotva slyšitelně a používá poznámky s nápovědou. Uvádí to list The Wall Street Journal (WSJ) na základě rozhovorů s více než 45 respondenty, kteří s prezidentem v posledních sedmi měsících pracovali.

Většina z těch, kteří hovoří o prezidentově zhoršujícím se stavu, patří k republikánům, ale je mezi nimi i »několik demokratů, kteří tvrdí, že jeho Bidenův věk byl na několika schůzkách cítit«.

Podle respondentů listu je duševní stav amerického vůdce proměnlivý a vykazuje známky zhoršení. Na lednovém setkání s představiteli Kongresu, kde se jednalo o pomoci Ukrajině, nebyli lidé Bidenovi někdy schopni porozumět tomu, co říká; hlava státu četla z poznámek, dělala dlouhé pauzy a na dlouhou dobu zavírala oči. V důsledku toho »někteří v místnosti uvažovali, zda neusnul«.

Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že Bidenovo chování se během loňských jednání o zvýšení dluhového stropu den ode dne měnilo – některé dny »volně a spontánně vyměňoval poznámky s republikány, jindy blouznil a zdálo se, že se spoléhá na připravené poznámky s mluvčími«. Stejný dojem z těchto jednání měli i dva další novinoví respondenti. Lidé, kteří s Bidenem pracovali v době, kdy byl viceprezidentem, tvrdí, že nyní je ještě pomalejší, a popisují ho jako člověka, který má »dobré i špatné chvíle«.

Bílý dům zároveň na žádost novin o komentář označil takové hodnocení prezidenta za politicky motivované. »Republikáni v Kongresu, světoví lídři a nestraničtí bezpečnostní experti sami říkají, že Biden je kompetentní a efektivní lídr s dlouhou historií úspěšných legislativních řešení. Nyní, v roce 2024 (prezidentské volby v USA se budou konat letos), republikánští členové Sněmovny reprezentantů v rámci politické taktiky vydávají nepravdivá prohlášení, která jsou v přímém rozporu s předchozími prohlášeními jejich i jejich kolegů,« uvedl mluvčí Bílého domu Andrew Bates.

Spekulace o psychickém zdraví politiků v USA se v posledních letech staly jednou z oblíbených politických taktik, neboť hlavní rivalové – Biden a jeho předchůdce Donald Trump – překonali v roce 2020 rekord nejstarších prezidentských kandidátů a v nadcházejících listopadových volbách jej obnoví. Mnoho senátorů také zastupuje poválečnou generaci. Trump například opakovaně vyzval Bidena, aby společně podstoupili kognitivní testy. Přitom sám Trump ve svých projevech často dělá hrubky a mate lidi. Publikace WSJ otevřeně nepodporuje žádnou ze stran, ale tíhne k republikánům; jejím majitelem je Rupert Murdoch, známý podporovatel konzervativní politiky.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy