Maloobchod postupně oživuje, z dlouhodobějšího pohledu to ale není nic moc

Maloobchod se sice již čtvrtý měsíc postupně zotavuje z půldruhého roku trvající krize, způsobené propadem kupní síly většiny domácností, avšak stále to není žádná sláva. Tržby obchodníků podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu sice v březnu stouply meziročně o 6,1 procenta, srovnávací základna ovšem byla hodně nízko – loni v březnu se totiž maloobchod propadl o 8,1 %. Proti předchozímu měsíci se tržby v letošním březnu zvýšily o 1,3 %.

Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly podle statistiků meziročně o 7,7 %, za potraviny o čtyři procenta a za pohonné hmoty o 6,7 %.

»Tržby rostly ve všech hlavních skupinách prodejen s nepotravinářským i potravinářským sortimentem,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky podle statistiků vzrostly meziročně o 27,4 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 6,3 %, s oděvy a obuví o 5,2 %, s výrobky pro domácnost o 3,1 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,1 %. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,8 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží tržby vzrostly o 17,1 %. Internetovým a zásilkovým obchodům pak tržby stouply o 14,9 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšily o 4,8 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 5,3 % a za opravy motorových vozidel stouply o 5,3 %. Meziměsíčně se ale tržby v motoristickém segmentu snížily o 0,4 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy