Přehlídka ke Dni vítězství ve znamení víry Ruska v konečný úspěch

Ruský prezident Vladimir Putin si je jistý vítězstvím Ruska na Ukrajině, jehož základními podmínkami jsou podle něj odvaha a hrdinství ruských vojáků. »Jsme si vědomi případů odvahy a hrdinství,« řekl a dodal: »To je naprosto zásadní, je to jeden z klíčových předpokladů našeho vítězství, o tom nepochybuji.«

Na moskevském Rudém náměstí se dnes konala vojenská přehlídka k 79. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce 1941-1945. Přehlídka začala pochodem praporní skupiny jednotky čestné stráže Preobraženského pluku nesoucí ruskou státní vlajku a legendární Prapor vítězství přes Rudé náměstí. Vítězný prapor vztyčili nad Říšským sněmem vojáci 150. Idritské střelecké divize v květnu 1945.

Putin, váleční veteráni a hosté sledovali přehlídku z centrální přehlídkové tribuny na Rudém náměstí. Přehlídce velel vrchní velitel pozemních sil armádní generál Oleg Saljukov.

Letošní ruské přehlídky ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě se zúčastnilo přes 9000 vojáků, více než 70 zbraňových systémů a také letadla.

Pěší kolony tvořily pluky, prapory a roty ozbrojených služeb a druhů vojsk, přehlídkové jednotky ze Suvorovovy pěchotní a Nachimovovy námořní, kadetské a vojenské hudební školy, příslušníci mládežnického hnutí Mladá armáda, příslušnice vojenských služeb, kozáci a konsolidovaná vojenská kapela.

V čele mechanizované kolony během vojenské přehlídky tradičně pojede legendární druhoválečný tank T-34, hlavní symbol Vítězství.

Putin v projevu řekl, že politika západních elit podněcující nové konflikty a je prvkem revanšismu. »Revanšismus, zesměšňování historie a snaha o ospravedlnění současných následovníků nacismu jsou součástí obecné politiky západních elit podněcování stále nových regionálních konfliktů, mezietnických a mezináboženských svárů a zadržování suverénních, nezávislých center světového vývoje,« uvedl.

Rusko podle něj udělá vše pro to, aby zabránilo globálnímu střetu. »Rusko nedovolí, aby ho někdo ohrožoval, a jeho strategické síly jsou vždy v pohotovosti.« »Rusko nyní prochází těžkým, přelomovým obdobím, osud vlasti, její budoucnost závisí na každém z nás,« dodal.

Během setkání s vojáky Putin uvedl, že Rusku se daří získávat na mezinárodním trhu vývojové prostředky dvojího použití a civilní vývojové prostředky, které lze využít i pro bojové operace.

»Přes všechny potíže stále dostáváme některé věci, které nejsou stejné kvality a povahy, jako například těžký plamenometný systém, ale mobilní předměty,« řekl. Rusko pak prý bude pokračovat ve vzájemně výhodném partnerství se všemi zeměmi, které sdílejí hodnoty svobody a spravedlnosti a stojí o rovnou a nedělitelnou bezpečnost.

Domnívá se také, že na bojišti musí být Rusko o krok napřed, pokud jde o špičkové technologie. »Abychom byli úspěšní, musíme být o krok napřed v oblasti špičkových technologií,« řekl.

Uřadující ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Šojgu prohlásil, že Ruská armáda čestně navazuje na historické tradice. Podle něj odkaz nebývalého hrdinství frontových vojáků a partyzánů, obětavosti a vytrvalosti pracovníků domácí fronty a vězňů nacistických táborů nikdy nezanikne.

»Uplynulo mnoho let, ale vzpomínka na bezpříkladné hrdinství frontových vojáků a partyzánů, obětavost a vytrvalost pracovníků domácí fronty a vězňů fašistických táborů nevybledne,« řekl Šojgu.

Putin a zahraniční představitelé také tradičně položili květiny u Hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi po přehlídce ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě, která připomněla 79. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce 1941-1945.

Po přehlídce ke Dni vítězství hlava ruského státu, prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, prezident Guineje-Bissau Umaro Sissoco Embalo, prezident Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev, prezident Kyrgyzstánu Sadyr Džaparov, prezident Kuby Miguel Diaz-Canel, prezident Laosu Thongloun Sisoulith, prezident Tádžikistánu Emomali Rahmon, prezident Turkmenistánu Serdar Berdimuhamedov a prezident Uzbekistánu Šavkat Mirzijojev prošli Rudým náměstím do Alexandrovy zahrady v Kremlu.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy