Home Domácí Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením, nově varují před mrazem

Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením, nově varují před mrazem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Výstraha meteorologů před sněžením, sněhovými jazyky a závějemi, platná původně do dnešního odpoledne, byla zrušena. Nově ale platí výstraha před silným mrazem. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mráz zasáhne zřejmě celé Česko v noci na pondělí, může být až minus 16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

»Sněžení na severovýchodě území již ustává, proto rušíme zbytek platnosti předešlé výstrahy. Zároveň na našem území slábne vítr, proto rušíme i zbytek výstrahy na tvorbu sněhových jazyků a závějí, která platila do nedělního odpoledne,« oznámili pracovníci ústavu. Silné sněžení působilo v sobotu problémy v celém Česku, velké potíže v dopravě či dodávkách proudu byly hlavně na jihu Čech. Dnes dopoledne sněžilo ještě například v Moravskoslezském kraji.

Nově meteorologové vydali výstrahu před silným mrazem, která platí pro celou zemi od dnešních 21.00 do pondělních 09.00. V předpovědi počasí ČHMÚ uvedl, že v noci na pondělí budou teploty klesat na minus sedm až minus 12 stupňů, ale při zmenšené oblačnosti mohou být místy i kolem minus 16 stupňů. »Místa se silným mrazem budou po republice rozložena velmi nerovnoměrně. O něco větší pravděpodobnost silných mrazů je v jihozápadní polovině České republiky, naopak na severu a severovýchodě území bude míst s nejnižší teplotou pod minus 12 stupňů Celsia o něco méně,« uvedl ústav. Sněžit bude v noci podle předpovědi jen ojediněle a slabě.

V pondělí odpoledne pak začne ve východní polovině Česka foukat mírný jihovýchodní vítr. »Vzhledem k tomu, že v této oblasti leží prachový sníh, tak očekáváme tvorbu sněhových jazyků, a zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny i závějí,« oznámili meteorologové. Výstraha před závějemi nebo sněhovými jazyky platí celou Moravu a Slezsko i východní okraj Čech od pondělních 15.00 do úterních 10.00.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here