Home Domácí Na jihu a západě Čech večer zase hrozí ledovka, v neděli se...

Na jihu a západě Čech večer zase hrozí ledovka, v neděli se přesune na východ

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dnes večer se v Česku bude znovu tvořit ledovka. Nejzrádnější má být v jižních a jihozápadních Čechách, kde před ledovkou meteorologové varovali už od pátečního večera do dnešního rána. V noci se mrznoucí srážky přesunou i do východních Čech a na jihozápad Moravy. V noci na pondělí a v pondělí dopoledne bude ledovka hrozit hlavně na Vysočině a v jižní, jihovýchodní a střední Moravy. Vyplývá to z aktuální výstrahy ČHMÚ.

Od západu dnes začne v Čechách sněžit. Sněžení místy přejde v mrznoucí déšť, který na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku.

»Nejvyšší riziko ledovky je v sobotu večer a v noci na neděli v jižních a jihozápadních Čechách. Během noci se srážkové pásmo bude přesouvat dále na východ a pravděpodobnost mrznoucího deště tak bude hlavně v druhé polovině noci vzrůstat v oblasti východních Čech a na jihozápadě Moravy,« informovali meteorologové. V noci na pondělí se ledovka přesune i na Vysočinu a část Moravy.

V pátek večer klouzající silnice komplikovaly dopravu hlavně v Karlovarském kraji. Dálnice D6 u Kynšperka nad Ohří byla několik hodin uzavřená.

Při ledovce hrozí chodcům úrazy při uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé by proto měli omezit vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech. Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here