Home Domácí Novinka v ostravské zoo: atraktivní prohlídky

Novinka v ostravské zoo: atraktivní prohlídky

FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala

Návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava si již řadu let mohou zpestřit návštěvu prohlídkou pěstebních skleníků. Ale na letošní rok si pro zájemce zoo připravilo zajímavou novinku. Jedná se o komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje, kterých je tu okolo 80 exemplářů.

Kolekce bonsají a ornamentálních stromů je v ostravské zoo k vidění během teplé části roku hned za vstupem do zoo v botanické expozici s názvem Zahradní umění Dálného východu. Nachází se zde na dvacet druhů nejrůznějších dřevin – listnatých i jehličnatých, exotických i místních. Většina stromů má okolo 40 až 50 let, ale jsou mezi nimi i takové, jejichž stáří je odhadováno na 90–100 let. Nejstarším exemplářem je tis červený (Taxus baccata) zasazený v roce 1920 a pak olivovník evropský (Olea europaea) z roku 1928. V kolekci je dále plodící jabloň, několik azalek nebo dub letní. Kolekce bonsají a ornamentálních stromů v ostravské zoo čítá okolo 80 exemplářů.

»Jakmile se na podzim ochladí, stěhujeme miniaturní stromečky do vyhřívaného zázemí. Zimu přečkávají v nově vybudovaném fóliovníku, který se nachází v botanickém zázemí a navazuje na rozsáhlý skleníkový komplex. Některé druhy bonsají mohou v tomto období v závislosti na počasí i rozkvést. V době, kdy se vracejí do venkovní expozice, už bývají tyto stromky po odkvětu. I proto jsme se rozhodli připravit pro zájemce o tyto zajímavé rostliny novinku v podobě komentovaných prohlídek botanického zázemí zaměřenou právě na kolekci bonsají,« vysvětlil botanik a jeden z průvodců David Kubala.

»V květnových dnech upoutají pozornost zejména kvetoucí bonsaje s nápadnými barevnými květy. Jedná se o miniaturní rododendrony. Květy na nich jsou v podstatě stejně velké jako na rododendronech normálního vzrůstu, takže jsou opravdu nepřehlédnutelné,« dodala tisková mluvčí Šárka Nováková.

Bonsaj znamená v japonštině strom v misce. Jedná se o speciální způsob tvarování a stříhání dřevin pěstovaných v keramických nádobách. Nejstarší bonsaj na světě roste v Japonsku a má okolo 1000 let.

Komentované prohlídky s průvodcem zaměřené na bonsaje probíhají každý víkend během února, vždy od 11 hodin. Kromě bonsají nahlédnou účastníci samozřejmě i do skleníkového areálu o rozloze 1000 mčtverečných, kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma, včetně různých druhů bylinek a koření. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo a trvají cca 60 až 90 minut, ale z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here