O migračním paktu se dnes ve Sněmovně jednat nebude

Dnešní srážka vlaků v Pardubicích se podepsala i na jednání Poslanecké sněmovny. Právě s ohledem na tuto tragickou událost poslanci opozičního hnutí ANO vzali zpět žádost o svolání mimořádné schůze, která se měla konat odpoledne. Chtěli na ní jednat o migračním paktu Evropské unie.

»106. schůze Poslanecké sněmovny, která byla svolána na dnes, se konat nebude. Skupina poslanců vzala zpět svou žádost o svolání schůze,« informovala redakce mluvčí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Lustigová.

Ještě dopoledne na tiskové konferenci hnutí ANO předsedkyně jejich poslaneckého klubu Alena Schillerová uvedla, že na jednání vystoupí z jejich klubu pouze krátce předseda hnutí Andrej Babiš a poslanci poté opustí sál. »S ohledem na tragické železniční neštěstí, ke kterému došlo v noci na dnešní den, se náš poslanecký klub rozhodl od této mimořádné schůze dnes upustit. Poté, co krátce vystoupí předseda hnutí Andrej Babiš, poslanci našeho klubu opustí sál,« řekla Schillerová.

Zákonodárci se měli podle návrhu programu mimořádné schůze zabývat dopady migračních pravidel i údajným lhaním některých vládních politiků.

Zrušení schůze podle Schillerové neznamená, že by hnutí ANO od tohoto tématu upustilo. Tématu »ohrožení bezpečnostních a finančních zájmů České republiky«, k němuž podle Schillerové došlo aktivním prosazením a tichým schválením migračního paktu, se chce ANO vrátit v následujících týdnech.

Členské státy EU definitivně potvrdily migrační balíček v polovině května. Schillerová zdůvodňovala svolání schůze výrokem francouzského premiéra Gabriela Attala o tom, že se migrační pakt týká v první řadě zemí bývalé východní Evropy. Buď migranty přijmou, nebo budou platit, interpretovala jeho slova. Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by se proto podle ní měli zodpovídat Sněmovně. Rakušan tvrdí, že »populisté« smysl výroku posunuli. Výrok podle něj zněl, že »buď přijmete imigranty jako Francie, Španělko či Itálie, nebo budete platit za ochranu hranic«.

Migrační balíček počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také princip, že těm zemím unie, které jsou přetíženy migračním tlakem, ostatní pomohou buď tím, že od nich část migrantů převezmou, anebo je podpoří finančně či materiálně.

K novým migračním pravidlům EU se dolní komora sešla z podnětu poslanců ANO už koncem února a v polovině dubna. Konání těchto schůzí dolní Sněmovna koaliční většinou zamítla. Mohli hovořit pouze řečníci s přednostním právem. Stejný scénář jednání se předpokládal i dnes.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy