Pardubice jedou! Desátá výhra v řadě a náskok jedenácti bodů!

Hokejisté Pardubic vyhráli v dohrávce 32. kola extraligy nad Plzní 3:1. Desátou výhru Dynama v řadě zařídil útočník Jan Mandát, jenž skóroval dvakrát ihned po vhazování a gólem do prázdné branky dovršil hattrick. Vítězný zásah na 2:1 si připsal ve 49. minutě. Východočeši vedou tabulku před Spartou už o 11 bodů. Plzeň prohrála pátý zápas za sebou, ve čtyřech posledních vystoupeních vyšla Škoda bodově naprázdno.

V pardubické sestavě se objevil útočník Tomáš Urban, kterému skončilo hostování v Litvínově. První možnost ke skórování se naskytla Plzni, ale po střele Zámorského se jeho spoluhráčům nepovedlo zakončit.

Do vedení tak šli v páté minutě Pardubičtí, když Poulíček vyhrál buly a pohotová střela Mandáta z první se zastavila až v plzeňské brance. Ještě v první třetině mohl zvýšit náskok Hyka, který střílel jen do pozorného brankáře Hlavaje. Hosté si přenesli větší část přesilovky do druhé třetiny, ale výhodu nevyužili.

Ve druhém dějství byli střelecky aktivnější hráči Pardubic, k čemuž přispěla i plzeňská vyloučení. V přesilovce se nadvakrát zkoušel prosadit Radil, ale neuspěl. V dalším průběhu si Východočeši zahráli i 24 sekund v pěti proti třem, jenže bez gólového zakončení. Až při hře v plném počtu hráčů se usadili v útočném pásmu i hosté, série přihrávek k přesnému zakončení nevedla.

Plzni to vyšlo hned po minutě hry ve třetí třetině, kdy akci z vlastního pásma zakončil Lev přihrávkou před pardubickou branku na skórujícího Jansu. Hosté vzápětí hráli další přesilovku, ve které se Dynamo ubránilo, na druhé straně se ve slibné šanci objevil opět Hyka, ani tentokrát však neuspěl.

Ve 49. minutě už znovu vedli domácí, když Poulíček s Mandátem zopakovali situaci z prvního gólu a Mandát se podruhé v utkání zapsal mezi střelce. Západočeši pak chtěli vyrovnat v další přesilovce, gólman Will zlikvidoval střelu Rekonena, později i Benáka. V 58. minutě hosté odvolali brankáře, puk získal Mandát a trefou do prázdné branky zkompletoval hattrick.

»Podle mě to byl podobný zápas jako minule proti Kladnu. Jsou to vydřené body, odpracované, moc si jich vážíme. Po dvou vhazováních jsme skórovali, ale měli jsme si pomoci ještě v přesilovkách. Hosté hráli obětavě a bylo znát, že tady chtějí každý bod urvat. Bylo to pro nás těžší, chci hráčům poděkovat, že za každého stavu najdeme cestu k vítězství. Stálo nás to spoustu sil, jsme ale rádi, že jsme vyhráli,« uvedl kouč Pardubic Marek Zadina. Jeho protějšek Petr Kořínek k tomu dodal: »Pro nás to bylo zase takové smolné utkání. Pardubice samozřejmě mají obrovskou sílu, nakonec rozhodly dvě branky ze standardních situací. Ve druhé třetině jsme ubránili spoustu oslabení, kluci bojovali. Podařilo se nám srovnat, trochu jsme věřili, ale i podruhé nám to tam bohužel spadlo po buly. Ještě byly situace, kdy jsme to zkoušeli bez gólmana, ale nepovedlo se to. Nemáme opět ani bod.«

Zbývá dodat, že ve druhé dnešní dohrávce, tentokrát v rámci 19. kola, Vítkovice na domácím ledě prohrály s Českými Budějovicemi 1:2. Motor dokázal výsledek otočit ve druhé třetině dvěma góly v rozmezí jedenácti minut, přičemž vítězný gól dal Josef Koláček.

* * *

19. kolo:

HC Vítkovice Ridera – Banes Motor České Budějovice 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Roberts Bukarts – 21. Harris (Ordoš, Kubík), 32. Koláček (M. Toman, Gulaši). Rozhodčí: Hradil, Šír – Blažek, Lederer. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3511.

32. kolo:

HC Dynamo Pardubice – HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Mandát (Poulíček), 49. Mandát (Poulíček), 59. Mandát – 41. Jansa (Lev). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 8329.