Home Zahraničí Times: Ukrajina má nejnižší úhrnnou plodnost na světě

Times: Ukrajina má nejnižší úhrnnou plodnost na světě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nejnižší úhrnná plodnost na světě byla zaznamenána na Ukrajině. Deník The Times s odvoláním na Institut demografie a sociálního výzkumu při Národní akademii věd Ukrajiny uvedl, že na jednu Ukrajinku v reprodukčním věku (od 15 do 50 let) připadá v průměru 0,7 dítěte.

Kromě toho je průměrná délka života na Ukrajině u mužů 57-58 let, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Nižší je pouze ve čtyřech afrických zemích – Lesothu (55 let), Středoafrické republice (55 let), Nigérii (54 let) a Čadu (54 let). Je třeba poznamenat, že před několika lety byla průměrná délka života ukrajinských mužů 66-67 let.

V této souvislosti noviny zdůraznily, že »demografická situace na Ukrajině vypadá neutěšeně«. Podle listu »nedostatek dětí, který se ještě zhoršil v důsledku masových násilných úmrtí a exodu milionů uprchlíků, zpochybňuje samotné přežití země«. Deník The Times upozornil, že i před boji zažívala Ukrajina »hlubokou demografickou krizi«, neboť porodnost byla 1,16 a podíl obyvatel ve věku 20 až 40 let byl poměrně malý.

Timofej Brik, rektor Kyjevské ekonomické školy, uvedl, že počet obyvatel Ukrajiny v poslední době klesl z 36 milionů na 25 milionů. »To je obrovský pokles. I když válka skončí, migrace ze země bude pravděpodobně pokračovat,« řekl. Brick dodal, že nedostatek obyvatelstva ztíží Ukrajině ekonomické zotavení po skončení bojů. Podle něj budou muset ukrajinské úřady otevřít hranice přistěhovalcům z jiných zemí.

Podle ukrajinské výzkumné společnosti Gradus se po skončení konfliktu hodlá do země vrátit pouze 57 procent rodin, které opustily Ukrajinu po vypuknutí bojů. Ředitelka Institutu demografie a sociálních výzkumů Ella Libanová uvedla, že ukrajinské úřady nemají žádné konkrétní plány na nápravu současné krizové demografické situace.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here