Po zítřku bude chybět nový primátor už jen v Praze

Zítra se stane Hradec Králové předposledním krajským i statutárním městem, kde zvolí vedení po zářijových komunálních volbách. Pokud tedy není koaliční smlouva, kterou dnes podepsali zástupci koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, jen cárem papíru. Jasno tak zatím není už jen v Praze…

Primátorkou bude prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má pětikoalice 21 mandátů. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici. »Bylo to cesta relativně dlouhá. Jsme připraveni pracovat na maximum pro naše město,« řekla Springerová po podpisu dohody.

Hradec Králové spolu s Prahou patřil mezi poslední dvě z 27 statutárních měst, v nichž nebyla uzavřena koaliční smlouva. V Praze strany o koalici dál jednají. V Hradci Králové by měli zastupitelé nové vedení města zvolit v úterý 15. listopadu. Při prvním zasedání 24. října nikoho nezvolili.

Prvním náměstkem primátorky bude Miroslav Hloušek (ODS), který bude mít na starosti ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu. Náměstek Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku a náměstek Adam Záruba (Změna pro Hradec) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí. Náměstek Pavel Vrbický (Piráti) bude řídit sociální věci, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) kulturu a cestovní ruch.

Dalšími radními v jedenáctičlenné radě města podle koaliční dohody budou Arnošt Urban (HDK), dosavadní primátor Alexandr Hrabálek (ODS), bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a senátor Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).

Povolební jednání v Hradci Králové o koalici trvala téměř sedm týdnů. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany. ODS prosadila požadavek na sloučení gescí rozvoje a investic. Hnutí Rozvíjíme Hradec žádalo podíl na řízení rozvoje města a pak sport. Ostatní strany to odmítly. Předkoaliční dohodu následně z hnutí podepsali zastupitelé Dvořáková a Petr Nebeský, čímž byl vznik koalice s nadpolovičními 20 hlasy zajištěn. Později k dohodě přistoupil i Holásek.

Dnešního podpisu koaliční dohody se Holásek kvůli jiným pracovním důvodům nezúčastnil. Smlouvu podepsal předem.

Vítězné ANO získalo ve volbách 13 zastupitelských křesel, koalice HDK a TOP 09 má sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, primátorem se stal Alexandr Hrabálek (ODS). Po odchodu Změny a Zelených se koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Město až dosud řídí představitelé ANO a ODS.

Aliance stability stabilní, pat trvá

Pražští Piráti a Praha Sobě setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně. V úterý dopoledne se mají setkat předsedové klubů Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN kvůli dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, Spolu stále odmítá jednat s Prahou Sobě.

Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur po páteční schůzce s kolegy ze Spolu a STAN uvedl, že pirátský zastupitelský klub bude o otázce dalšího postupu hlasovat v nejbližším týdnu. Stalo se tak už ten samý den. »Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce,« citovala dnes mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková páteční usnesení pirátského zastupitelského klubu.

Dodala, že Aliance stability nabídla Spolu ústupek v podobě nabídky, podle které by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Spolu ji odmítlo s tím, že nevidí důvod do koalice Spolu, Pirátů a STAN na vládním půdorysu zapojovat Prahu Sobě.

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD. Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, dosud jsou však bez výsledku. Ustavující jednání zastupitelů se konalo minulý týden, ale právě kvůli chybějící koalici bylo přerušeno do 24. listopadu.

Přehled koalic a primátorů statutárních měst

Přehled uzavřených či domluvených koalic a primátorů statutárních měst a Prahy po letošních komunálních volbách. Města jsou seřazena abecedně a rozdělena na hotovo a jedná se. Tučně označené znamená, že už na úvodním zastupitelstvu bylo zvoleno nové vedení. Kurzivou jsou označeni primátorky a primátoři, kteří obhájili svou pozici.

Ustavující zasedání nových obecních a městských zastupitelstev se podle zákona měla uskutečnit nejpozději 24. října, pokud nebyl výsledek voleb napaden u soudů. To byl případ Teplic, kde je ustavující jednání dnes. V  Hradci Králové a Praze se ustavující zasedání konala bez volby nového vedení, má se tak stát 15. a 24. listopadu. V Praze se o koalici stále jedná, ve druhém případě se již na jejím složení dohodli.

MěstoVítěz volebKoaliceNový primátorDosavadní primátor
BrnoSpolečně – ODS a TOP 09 (16 z 55 zastupitelů)ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, ČSSD; celkem 42Markéta Vaňková (ODS)Markéta Vaňková (ODS)
České BudějoviceODS (16 ze 45 zastupitelů)ODS, Společně pro Budějovice (KDU-ČSL a TOP 09), Piráti, Jihočeši 2012; celkem 23Dagmar Škodová Parmová (ODS)Jiří Svoboda (ANO)
DěčínANO (11 z 27 zastupitelů)ANO, SPD; celkem 16Jiří Anděl (ANO)Jiří Anděl (ANO)
Frýdek-MístekNaše Město F-M (13 ze 43 zastupitelů)NM F-M, ANO; celkem 24Petr Korč (NM F-M)Petr Korč (NM F-M)
HavířovANO (15 ze 43 zastupitelů)ANO, ČSSD a osobnosti města, Hnutí pro Havířov, Spolu plus (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN); celkem 28Josef Bělica (ANO)Josef Bělica (ANO)
Hradec KrálovéANO (13 z 37 zastupitelů)HDK a TOP 09, ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Zelení, Rozvíjíme Hradec; celkem 21Pavlína Springerová (HDK)Alexandr Hrabálek (ODS)
ChomutovANO (13 z 35 zastupitelů)ANO, Nový Sever; celkem 18Marek Hrabáč (ANO)Marek Hrabáč (ANO)
Jablonec nad NisouANO (9 z 30 zastupitelů)ODS, Piráti, Společně pro Jablonec (KDU-ČSL a Zelení), SLK; celkem 16Miloš Vele (ODS)Jiří Čeřovský (ODS)
JihlavaANO (14 z 37 zastupitelů)ANO, ODS+KDU-ČSL; celkem 24Petr Ryška (ODS)Karolína Koubová (Fórum Jihlava)
Karlovy VaryANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Karlovaráci; celkem 23Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)Andrea Pfeffer Ferklová (ANO)
KarvináČSSD (23 ze 41 zastupitelů)ČSSD, ANO; celkem 33Jan Wolf (ČSSD)Jan Wolf (ČSSD)
KladnoVolba pro Kladno (14 z 33 zastupitelů)VPK, ANO; celkem 19Milan Volf (VPK)Milan Volf (VPK)
LiberecStarostové pro Liberecký kraj (12 z 39 zastupitelů)SLK (s TOP 09 a KDU-ČSL), ANO, Piráti, ODS; celkem 29Jaroslav Zámečník (SLK)Jaroslav Zámečník (SLK)
Mladá BoleslavANO+Volba pro Mladou Boleslav (11 z 33 zastupitelů)ANO+Volba pro Mladou Boleslav, ODS s TOP 09, STAN, Hlas pro Boleslav (ČSSD a NK); celkem 26Raduan Nwelati (ODS), v březnu 2024 ho vystřídá Jiří Bouška (ANO)Raduan Nwelati (ODS)
MostProMOST (21 ze 45 zastupitelů)ProMOST, ANO; celkem 31Jan Paparega (ProMOST)Jan Paparega (ProMOST)
OlomoucANO (16 ze 45 zastupitelůANO, ProOlomouc, Piráti, spOLečně; celkem 28Miroslav Žbánek (ANO)Miroslav Žbánek (ANO)
OpavaANO (17 z 39 zastupitelů)ANO, Občané městských částí Opavy (OMČO), Zelená pro Opavu; celkem 22Tomáš Navrátil (ANO)Tomáš Navrátil (ANO)
OstravaANO (21 z 55 zastupitelů)ANO, Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Piráti; celkem 33Tomáš Macura (ANO)Tomáš Macura (ANO)
PardubiceANO (12 z 39 zastupitelů)ANO, Žijeme Pardubice, Společně pro Pardubice; celkem 20Jan Nadrchal (ANO)Martin Charvát (ANO)
PlzeňSpolu – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (15 ze 47 zastupitelů)ANO, Piráti, STAN, PRO Plzeň; celkem 28Roman Zarzycký (ANO)Pavel Šindelář (ODS)
ProstějovANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, ODS, PéVéčko; celkem 22František Jura (ANO)František Jura (ANO)
PřerovANO (14 z 35 zastupitelů)ANO, ODS, KDU-ČSL s TOP 09; celkem 21Petr Vrána (ANO)Petr Vrána (ANO)
Ústí nad LabemANO (13 z 37 zastupitelů)ANO, SPD s Trikolorou, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS; celkem 20Petr Nedvědický (ANO)Petr Nedvědický (ANO)
TepliceANO (9 z 27 zastupitelů)ANO, ODS s TOP 09; celkem 17Jiří Štábl (ANO)Hynek Hanza (ODS)
TřinecOsobnosti pro Třinec (STAN; 13 z 33 zastupitelů)Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL, Společně pro Třinec (ODS+TOP 09); celkem 18Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec)Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec)
ZlínANO (14 ze 41 zastupitelů)ANO, ODS, KDU-ČSL s TOP 09, Piráti; celkem 27Jiří Korec (ANO)Jiří Korec (ANO)
Praha jedná seSpolu pro Prahu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL; 19 z 65 zastupitelů)Spolu, Piráti, STAN?; celkem 37 Spolu, ANO?; celkem 33Bohuslav Svoboda (ODS)Zdeněk Hřib (Piráti)

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy