Poslanci dali šanci dlužníkům na zdravotním pojištění snáz vyrovnat dluhy

Lidé mající dluhy na odvodech na veřejné zdravotní pojištění zřejmě dostanou šanci na jejich snazší vyrovnání. V rámci milostivého léta, které dnes schválila Sněmovna zrychleně v prvním čtení, jim bude po zaplacení dlužného pojistného, které už pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, odpuštěno penále a exekuční náklady. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Pro návrh zvedlo ruku 134 ze 136 přítomných poslanců ze všech politických stran.

Předloha navazuje na předchozí tři milostivá léta, jež se týkala exekucí, které již řešili soukromí soudní exekutoři. »Jde o dotažení dluhu, který tady máme v rámci milostivého léta,« uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL), který zákon navrhl společně s poslanci Patrikem Nacherem (ANO), Barborou Urbanovou (STAN) a Jakubem Michálkem (Piráti). Zákon může podle Výborného pomoci desetitisícům dlužníků a objem zaplaceného pojistného se může pohybovat v desítkách milionů korun.

Nová oddlužovací akce odpouští penále a exekuční náklady lidem, kteří si měli platit veřejné zdravotní pojištění, tedy například OSVČ nebo osobám bez zdanitelných příjmů. Týká se exekucí, které nevymáhají soukromí soudní exekutoři, jde o tzv. daňové exekuce. Nynější milostivé léto se tak z 99 procent týká Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která tento způsob exekuce používá. Další zdravotní pojišťovny využívají standardní metodu soudní exekuce, na které se vztahovalo už předchozí milostivé léto. »Vzhledem k tomu, že dřívější právní úpravy se týkaly pouze odpuštění penále a exekučních nákladů v rámci soudních exekucí, jeví se jako spravedlivé, aby shodná možnost byla poskytnuta i těm osobám, u nichž je celá dlužná částka předmětem exekuce podle daňového řádu,« napsali autoři předlohy.

Milostivé léto zavádí možnost splátek

Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy mohlo týkat těch fyzických osob, vůči nimž byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. K úhradě dlužného zdravotního pojištění by se tito lidé museli přihlásit ve lhůtě od začátku července do konce listopadu. Zaplatit by je museli do konce roku. Nově schválené milostivé léto počítá i s možností splátek. To byl podle Patrika Nachera (ANO) jeden z problémů předcházejících milostivých let. »Ti lidé by to i zaplatili a zbavili se vysoké exekuce. Zaplatím deset tisíc a zbavím se exekuce na dvě stě. Ale oni nemají ani těch deset tisíc,« uvedl Nacher. Proto nynější milostivé léto umožňuje splátky. Dluhy do 5000 korun budou muset dlužníci splatit najednou, dluhy vyšší než 5000 korun by mohli lidé splácet ve 12 měsíčních splátkách, dluhy nad 50 000 korun v 36 měsíčních splátkách. Pokud by zadlužený některou ze splátek neposlal, daňová exekuce by pokračovala.

Dlužníci zdravotního pojištění, kterým již nabíhá penále, ale ještě nečelí daňové exekuci, mohou podle předkladatelů žádat pojišťovnu o takzvané odstranění tvrdosti zákona. Většinou se jim odpouští nejméně polovina dlužného penále, v některých případech i celé.

V minulosti se konala dvě kola oddlužovací akce u veřejných institucí, týkala se dluhů vymáhaných v soudních exekucích. Loni přijali zákonodárci dvojici zákonů o mimořádném odpuštění penále u dluhů na sociálních odvodech a u daňových dluhů.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy