Lidé si stále více půjčují na spotřebu, dluhové pasti se přitom plní

Objem dluhu obyvatel evidovaný v Bankovním a Nebankovním registru dosáhl na konci minulého roku 3,31 bilionu korun. Zadlužení obyvatel vzrostlo meziročně o 162 miliard Kč, tedy o 5,1 procenta. Dluh na spotřebu přitom loni rostl dvakrát rychleji než dluh na bydlení. Současně s tím se zvyšuje také objem nespláceného dluhu, který dosahuje téměř 30 mld. Kč. Vyplývá to z tiskové zprávy zveřejněné na webu CBCB (Czech Banking Credit Bureau).

Objem úvěrů na bydlení dosáhl na konci roku 2023 výše 2,73 bil. Kč a byl meziročně o 4,4 % vyšší. Objem úvěrů na spotřebu činil 579,4 mld. Kč, přičemž vzrostl o 8,9 %. Celkový objem nespláceného dluhu, jehož převážnou část tvoří úvěry na spotřebu, se zvětšil o 6,2 % na 29,5 mld. Kč.

Výrazně ubývá mladých, kteří si berou úvěry na bydlení

»Konec loňského roku na jednu stranu naznačuje mírné oživení hypotečního trhu, objem celkového dluhu z úvěrů na bydlení se mezičtvrtletně zvýšil o 36,6 miliard. Na druhou stranu se dlouhodobě snižuje počet klientů s úvěry na bydlení a zvyšuje se částka na jednoho klienta. Zdánlivé oživení je tedy způsobeno spíše rostoucími cenami nemovitostí,« vysvětlila Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Výrazně ubývá zejména mladších lidí, kteří si berou úvěry na bydlení. Ve věkové skupině 15-24 let šlo meziročně o 17procentní pokles počtu dlužníků na 7,3 tisíce a mezi lidmi ve věku 25-29 let dokonce o 19% pokles na 50,5 tis. Nejvíce lidí s dlouhodobým úvěrem na bydlení (379 tis.) je ve věkové skupině 35-44 let. »Mladších klientů s úvěry na bydlení dlouhodobě ubývá. Největšími překážkami jsou pro ně drahé nemovitosti a vysoké úroky,« doplnila Novotná.

Dluh na spotřebu roste dvakrát rychleji než dluh na bydlení

Dynamika růstu dluhu na spotřebu je oproti dluhu na bydlení dvojnásobná. Nejvíce objem krátkodobého dluhu narostl v posledním čtvrtletí minulého roku, a to téměř o 14 mld. Kč. Počet klientů s krátkodobým úvěrem se v roce 2023 oproti předchozímu roku zvýšil skoro o 50 tisíc na 2,33 milionu. Vzrostla také průměrná částka na klienta, a to zhruba o 15 tis. na 248 tis. Kč. Průměrná částka úvěru na spotřebu je nejvyšší u klientů ve věkové skupině 35-44 let a činí bezmála 293 tis. Kč.

Roste počet lidí, kteří nesplácejí své krátkodobé úvěry

Podíl na zvětšování objemu nespláceného dluhu mají úvěry na spotřebu, u nichž nesplácený objem rostl postupně ve všech čtvrtletích uplynulého roku. Platební morálka u úvěrů na bydlení se oproti tomu stále zlepšuje. Meziročně se nesplácená částka z úvěrů na bydlení snížila o 9,6 %. Ke konci roku 2023 objem nesplácených úvěrů na bydlení dosahoval 4,4 mld. Kč. V případě nesplácených krátkodobých úvěrů se objem zvýšil meziročně o 9,5 % na 25 mld. Kč. Průměrná nesplácená částka se zde zvýšila o osm procent na 143,6 tis. Kč. Zvýšil se také počet klientů, kteří mají problém se splácením, a to o 1,1 % na 174 tis.

»Největší vykřičník vidíme u mladších třicátníků, u kterých se objem nesplácené částky dluhu na spotřebu zvýšil meziročně o 20 % na čtyři miliardy korun a jejichž počet se zvýšil meziročně o devět procent na 26 tis. Ve věkové skupině 35-44 let pak došlo k nárůstu nespláceného krátkodobého dluhu o 13 % na 6,3 mld. Kč a počtu lidí o 4,4 % na 40 tis. Dlužníci v těchto věkových skupinách mají nejvyšší zadlužení v rámci hypotečních úvěrů, které si v posledních letech brali a nyní rychlým tempem zvyšují své zadlužení i krátkodobými úvěry, což u některých může postupně vyvolat dluhovou spirálu,« varoval Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy