Home Domácí Postup policistů byl v souladu s platnými právními předpisy a interními akty...

Postup policistů byl v souladu s platnými právními předpisy a interními akty řízení

REPRO - ČT

Policie při hledání mladíka, který později střílel na filozofické fakultě, zvolila adekvátní prostředky k jeho vypátrání, řekl na tiskové konferenci šéf policejního úřadu vnitřní kontroly Michal Tikovský. Zásah prověřuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie jí dnes předala padesátistránkovou zprávu úřadu o prověření zásahu.

Policejní prezident Martin Vondrášek požádal média, aby ve svých soudech a v hodnoceních rozlišovala mezi tím, co policisté mohli vědět v operační fázi trvající necelé tři hodiny a co vědí po devatenácti dnech od tragické střelby. Motiv střelce podle policie stále prověřuje, přičemž ve všech případech, v Klánovicích, na filozofické fakultě i v obci Hostouň se vede trestní řízení pro trestný čin vraždy.

»Velmi dobře si uvědomujeme, jakou máme odpovědnost vůči veřejnosti, ale zejména vůči rodinám zavražděných a zraněných obětí,« řekl Vondrášek. Zmínil rovněž, že policie nemůže nyní zodpovědět všechny dotazy kvůli dvěma zásadním limitům. Prvním je pokračující trestní řízení a rozhodnutí dozorujících státních zástupců, kteří si vyhradili právo o něm informovat. Druhým pak úroveň poznání, ke kterému policie dodnes dospěla. »U některých otázek policie nemá stoprocentní informace a nemůže se dopustit spekulací,« dodal.

Podle Tikovského byla při hledání útočníka zvolena adekvátní opatření. »Postup policistů nebyl nedbalý. Žádné indicie nevedly k tomu, že by měl mířit do budovy na náměstí Jana Palacha,« řekl s tím, že následný zásah byl v souladu s nařízeními. »Filozofická fakulta má v Praze čtyři budovy, přičemž jediný reálný poznatek o možném pohybu pachatele vedl od získání jeho rozvrhu do ulice Celetná. Střelec měl ten den přednášku pouze v této budově,« uvedl Tikovský. Ve chvíli, kdy policisté nalezli v domě mladíka nástražný výbušný systém, nasadili do pátrání další prostředky.

»Úřad vnitřní kontroly provedeným šetřením nezjistil pochybení příslušníků policie. Postup policistů byl v souladu s platnými právními předpisy a interními akty řízení. Zásah policie lze hodnotit jako rychlý a profesionální,« dodal Tikovský.

Do budoucna však doporučil vhodnější krizovou komunikaci s dotčenými orgány, v tomto případě s vedením fakulty. »O skutečnosti, že je po střelci pátráno, nebylo vysloveně informováno vedení fakulty, ale pouze zaměstnanci, se kterými policisté hovořili,« uvedl Tikovský.

Motiv útočníka policie prověřuje

Náměstek ředitele krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Vojtěch Motyka uvedl, že motiv střelce na filozofické fakultě je stále ve fázi prověřování. »V souvislosti s vraždou v Klánovicích jsme vztahový motiv vyloučili,« uvedl.

Potvrdil dřívější informace, že pachatel zanechal dopis. »Mohu uvést, že byl nalezen dopis podezřelého v bydlišti v obci Hostouň a dále byl dopis nalezen u podezřelého na filozofické fakultě,« dodal.

Co se týče použité zbraně, podle Motyky dosud není hotová kompletní balistická expertiza. »Pouze můžu blíže uvést, že podezřelý střílel v Klánovickém lese z jednoho druhu zbraně, která byla totožná se zbraní, která byla nalezena v bydlišti podezřelého v obci Hostouň,« poznamenal.

Zmínil, že střelec získal zbraně legálně a nakoupil je v průběhu roku 2023. »S tím je spojena otázka, kde podezřelý získal finanční prostředky na nákup. Je to v oblasti prověřování. Pracujeme s verzí, že si pořídil půjčku,« podotkl.

165 skutků navazujících na střelbu na FF UK

Policie se dosud zabývala 165 skutky, které mají návaznost na tragickou střelbu na FF UK v Praze. »V 93 případech zahájila úkony trestního řízení, ve 12 z nich jsou ukončeny,« řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Nejčastějšími skutky jsou podle Kubíka schvalování trestného činu (34 případů) a nebezpečné vyhrožování (29), následují násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a šíření poplašné zprávy. V pěti případech jde podle náměstka o cizince.

Nejvíce skutků policie zaznamenala v Praze, dále v Moravskoslezském, Ústeckém, Středočeském a Jihomoravském kraji. »Nikdo zatím není ve vazbě, nicméně čtyři osoby jsme převezli k psychiatrickému vyšetření,« řekl Kubík.

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

(zmk)

2 KOMENTÁŘE

  1. A co lhaní policajtů? To není trestný čin? Zrovna ta Krajská policie lhala kolem zásahu u Národního muzea, až se jim od huby prášilo, copak tu někdo policii ještě věří?

  2. Také jsem se s tím setkal u stavebního úřadu. V „covidu“ jsem se odvolal, že na sehnání projektanta a projektu mám 3 1/2 týdne! Tak jsem se odvolal pro nereálnost… Samozřejmě „kraj“ podržel místní stavební úřad jen malinko mi dal zapravdu, aby to tak asi nevypadalo…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here