Home Domácí Řada pacientů netuší, že porozumění a podporu najde u pacientských organizací

Řada pacientů netuší, že porozumění a podporu najde u pacientských organizací

FOTO - NAPO

S vážnou zdravotní diagnózou se v České republice setkají každý rok tisíce lidí. Většina z nich netuší, že se mohou obrátit na pacientské organizace, které působí napříč naší zemí a pomáhají zvládat šok z náhlé diagnózy. Pacientský hub a Národní asociace pacientských organizací proto v rámci osvěty vypouští do světa video, které široké veřejnosti představuje, jak pacientské organizace fungují a s čím mohou lidem pomoci.

»Pacientské organizace odvádějí velmi důležitou práci. Jsou průvodci lidem se závažným onemocněním i jejich rodinám, hájí zájmy pacientů při přípravě zákonů a politik, významné jsou i jejich aktivity v oblasti prevence. Analýza společnosti EY ukázala, že svou činností státu ušetří desítky miliard korun ročně. Je žádoucí, aby veřejnost věděla o existenci pacientských organizací a neváhala je požádat o pomoc v případě, kdy do života vstoupí vážná diagnóza,« říká Robert Hejzák, předseda Národní asociace pacientských organizací (NAPO).

V České republice působí přes 140 pacientských organizací a stále vznikají nové. »Zapojení se do jejich aktivit pacientům přináší ohromné benefity, ale o jejich existenci mnoho z nich nemá tušení. A to chceme společně s NAPO změnit,« říká Lucie Růžičková, koordinátorka vzdělávání Pacientského hubu, který funguje pod Ministerstvem zdravotnictví České republiky.

Animovaný spot z dílny brněnského studia 60 seconds diváky a divačky navádí na webovou stránku www.hledampacientskouorganizaci.cz, která pacientské organizace blíže představuje a nabízí jejich databázi. Kromě sociálních sítí se s ním pacienti v budoucnosti setkají také v čekárnách zdravotnických zařízení apod.

»Jsme moc rádi, že díky spolupráci Pacientského hubu a NAPO získávají pacientské organizace nástroj, který mohou využít při osvětě cílené na širokou veřejnost, při prezentaci své práce na konferencích a kulatých stolech i při svých fundraisingových aktivitách. Přestože má Česká republika rozvinutý pacientský segment, pacientské organizace musí nadále představovat svou činnost, dávat o sobě vědět a dokazovat, že si zaslouží být plnohodnotnou součástí českého zdravotního systému,« dodává Hejzák.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here