Home Zahraničí Kongres se domnívá, že Bílý dům brání Bidenovu vyšetřování

Kongres se domnívá, že Bílý dům brání Bidenovu vyšetřování

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bílý dům brání republikánům ve Sněmovně reprezentantů USA ve vyšetřování zločinů, z jejichž spáchání podezírají amerického vůdce Joea Bidena a členy jeho rodiny. Uvedl to v sobotu předseda dolní komory amerického zákonodárného sboru Mike Johnson.

»Naše tři výbory – právní, pro dohled a odpovědnost a pro příjmy a výdaje – odvedly neuvěřitelnou práci a vydaly se po stopách důkazů. Nyní nám však brání Bílý dům, který brání nejméně dvěma nebo třem svědkům z ministerstva spravedlnosti, bývalému poradci Bílého domu, zástupci Národní správy archivů a záznamů. Bílý dům zatajuje tisíce stran důkazů,« řekl v televizi Fox News Channel.

Johnson označil hlasování o formálním zahájení vyšetřování Bidenova impeachmentu za »nezbytný krok«. »Myslím, že to je to, co v tuto chvíli musíme udělat,« řekl přesvědčeně. »Je důležité, aby se tak stalo co nejdříve, abychom mohli s vyšetřováním pokročit.«

Johnson počátkem listopadu uvedl, že rozhodnutí o tom, zda Bidena obžalovat, bude učiněno brzy. Johnson dodal, že rozhodnutí bude učiněno v závislosti na tom, jaké budou důkazy a »kam povedou«.

Republikáni již dříve opakovaně uvedli, že Bidenova rodina získala finanční prostředky od firem, včetně zahraničních, za využívání politického vlivu pro obchodní zájmy. Předseda Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu James Comer v této souvislosti zdůraznil, že současný americký prezident »musí odpovědět na otázky Američanů«, zejména vysvětlit podmínky finančních dohod se svým bratrem a zveřejnit, zda obdržel velké částky od dalších příbuzných, kteří spolupracovali s podnikateli.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here