Senátní a krajské volby se uskuteční již 20. a 21. září, vyhlásil Pavel

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se letos budou konat v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Poměrně brzký termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel a veřejnost s ním seznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře. Před čtyřmi lety se krajské a senátní volby konaly na začátku října, tehdy je vyhlašoval bývalý prezident Miloš Zeman.

»Prezident republiky v souladu s Ústavou a příslušnými volebními zákony rozhodl o vyhlášení voleb do Senátu Parlamentu České republiky a o vyhlášení voleb do zastupitelstev krajů a stanovil dny jejich konání na pátek 20. září a sobotu 21. září 2024. Rozhodnutí podléhá spolupodpisu předsedy vlády. K vyhlášení voleb dojde až publikací rozhodnutí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv,« uvedl odbor komunikace hlavy státu.

Termín voleb vyhlašuje prezident nejpozději 90 dnů před jejich konáním s tím, že se musí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období zastupitelů či senátorů.

Ve volbách do Senátu půjde o 27 křesel v horní komoře parlamentu, kdy zvolený senátor vykonává svůj mandát na šest let. Každé dva roky se obmění přesně třetina zákonodárců. Do krajských zastupitelstev se volí ve čtyřletých cyklech, a to v 13 krajích. Na pražskou radnici vybírají občané své kandidáty s termínem obecních voleb, jež budou opět v roce 2026. V tomto roce Českou republiku čekají ještě jedny volby, a to 7. a 8. června do Evropského parlamentu.

Od zmiňovaného roku 2026 se budou krajské, senátní a obecní volby konat pokaždé na konci prvního říjnového týdne. Změnu přinesla novela Ústavy ČR, kterou Pavel podepsal v březnu a která si klade za cíl zabránit posouvání termínu těchto voleb blíže k létu. Přesně tak, jak toho budeme svědky letos…

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy