Sněhu na sjezdovkách ubývá, i kvůli prázdninám se areály snaží udržet lyžování

Sněhu na horách v Česku kvůli teplu a dešti dál ubývá, skiareály se ale i s ohledem na nynější jarní prázdniny snaží udržet co nejlepší podmínky pro lyžování. Některé svůj provoz ale omezily nebo přerušily. Omezený výběr mají i běžkaři.

I přes nepřízeň počasí jsou však provozovatelé většinou s návštěvností spokojeni, vliv na to má i jarní volno školáků. Vyhlíží ale ochlazení, aby mohli vyrábět umělý sníh. Předpověď však není pozitivní. Podle Českého hydrometeorologického ústavu může být v pátek přes den až 14 stupňů, pak se mírně ochladí. I příští týden mají být průměrné noční teploty těsně nad nulou a denní kolem pěti, postupně osmi stupňů Celsia.

V Krkonoších, Orlických a Jizerských horách zůstávají v provozu hlavní lyžařská střediska, třeba ve Špindlerově Mlýně je i večerní lyžování a v Rokytnice nad Jizerou mají lyžaři k dispozici sedm z více než 16 kilometrů sjezdovek. S ohledem na počasí jsou dobré podmínky pro lyžování i na Ještědu v Liberci, řekl ředitel areálu Radek Chalupa, který si chválí také návštěvnost. »Ve středu jsme měli skoro 800 hostů,« uvedl. Naopak areály Javorník u Liberce nebo Bedřichov a Josefův Důl jsou uzavřené.

Dostatek sněhu zatím mají i výše položené sjezdovky v Krušných horách, někde ale zrušili večerní lyžování. V provozu jsou areály na Klínovci, Plešivci, Božím Daru, Bublavě či v Mariánských Lázních. Běžkařské trasy Krušnohorské magistrály se však neupravují a kvůli oblevě pořadatelé zrušili i víkendový Karlův běh na Božím Daru. Nový termín stanovili na 2. a 3. března.

Počasí nepřeje běžkařům ani na Šumavě. Většina území je bez souvislé sněhové pokrývky a do stop, které si běžkaři sami prošlápli, lze vyjet jen v nejvyšších polohách v okolí Modravy. Na sjezdovky lidé mohou na Lipno, Zadov nebo do Železné Rudy, kde se podle tamního infocentra lyžuje na Špičáku, v areálu Nad Nádražím – Belveder a na Alpalouce. Jezdí i lanovka na Pancíř. Podle provozovatelů návštěvníky současné počasí neodrazuje. »Je znát, že začaly jarní prázdniny. A také k nám jezdí různé školní kurzy,« řekl za Skiareál Lipno Jiří Gruntorád.

Lyžuje se také ve skiareálu Hochficht, který je na česko-rakouské hranici Šumavy. »Pro naše rolbaře je letošní zima jedna velká výzva,« řekl ředitel Hochfichtu Gerald Paschinger.

Na Vysočině by měly být do konce týdne otevřené areály Harusův kopec, Fajtův kopec a Šacberk. Lyžovat se zatím dá i na Čeřínku u Jihlavy a Křemešníku u Pelhřimova, jejich provozovatelé budou o dalším fungování rozhodovat podle aktuálních podmínek ze dne na den. Běžkaři budou mít před víkendem znovu upravenou trať měřící okolo 700 metrů v jihlavském rekreačním areálu Český mlýn.

Situace ohledně sněhu není jiná ani v Jeseníkách, kde jsou areály nyní odkázány hlavně na umělý sníh. Mnohé jsou však v provozu, vleky jedou na Červenohorském sedle, na Pradědu, v Koutech i Karlově. Znovu se rozjela i lanovka v Přemyslově a běžkaři mohou na trasu z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Praděd. Sníh je tam však starý a špinavý, místy se musí běžky přenášet.

V Beskydech zůstávají v částečném provozu Ski Bílá nebo Ski Opálená v Pstruží. Sjezdovky nyní využívají hlavně studenti na lyžařských kurzech nebo děti na jarních prázdninách. »Jsou tady lyžařské kurzy, ještě budou další, takže to chceme udržet, ale předpověď počasí není veselá,« podotkl vedoucí areálu Bílá Jaroslav Vrzgula.

Účastníci lyžařských kurzů zvyšují návštěvnost také v otevřených areálech ve Zlínském kraji, kde se zatím lyžuje v Karolince na Vsetínsku, v areálu Troják u Rajnochovic na Kroměřížsku, Kohútka u Nového Hrozenkova či Synot Kyčerka a Jezerné ve Velkých Karlovicích. Na Uherskohradišťsku má otevřeno středisko ve Stupavě.

Díky technickému sněhu zůstávají i přes oteplení v provozu i některé níže položené areály v dalších oblastech Česka. Na jihu Moravy je to v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, Olešnici na Blanensku a Němčičkách na Břeclavsku a ve středních Čechách jedou areály Chotouň a Šibeniční vrch u Prahy, Monínec u Sedlce-Prčice a Kvasejovice na Příbramsku. V Pardubickém kraji se bude v pátek ještě lyžovat v Hlinsku na Chrudimsku a Hluboké u Trhové Kamenice, pak provozovatelé rozhodnou, jestli zůstanou v provozu.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy