Home Domácí Lídr lékařů vyzval ke stažení výpovědí z přesčasů

Lídr lékařů vyzval ke stažení výpovědí z přesčasů

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Zástupci zdravotníků podepsali dnes s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) dohodu, která má ukončit odmítání přesčasové práce ze strany tisíců nemocničních lékařů. Z peněz, které jdou nemocnicím příští rok z veřejného zdravotního pojištění, dává 9,8 miliardy korun na růst odměňování jejich zaměstnanců. Premiér Petr Fiala (ODS), který byl podpisu přítomný, očekává, že dohodu naplní i odbory a Česká lékařská komora (ČLK), které je zastupují. Viceprezident komory Jan Přáda, který byl od začátku lídrem protestu, po podpisu lékaře vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli.

»Vyzýváme všechny lékaře, vzhledem k tomu, že jsme podepsali dohodu, ke stažení těch výpovědí z přesčasů, pokud se vejdou v rámci přesčasové práce do legálních limitů, samozřejmě,« řekl Přáda. Dokud nebude změněn zákoník práce, jak protestující lékaři žádali, jde až o 832 hodin za 52 týdnů. Přáda na dotaz ČTK doplnil, že jsou i lékaři, kteří mají tento počet, který je dvojnásobkem limitu platného do letošního října, vyčerpaný.

Výpovědi z přesčasů podle dřívějších vyjádření komory podalo přes 6100 lékařů, což v řadě nemocnic vedlo od prosince k omezení provozu zejména v plánované péči. Premiér řekl, že očekává, že jestliže dohodu podepsaly odbory a komora, které reprezentují své členy, tak jimi bude dohoda naplněna.

Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SLČ) ve čtvrtek uvedl, že je to individuální rozhodnutí každého. »Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu, je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají,« uvedli. Jeho předseda Martin Engel ve čtvrtek České televizi řekl, že odbory fakultních nemocnic v Brně a Hradci Králové s dohodou nesouhlasí. V případě FN Brno to ale ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na dnešní tiskové konferenci dementoval.

Navýšení odměn mají v praxi zajistit dodatky ke smlouvám mezi nemocnicemi a VZP, která mezi zhruba 300 nemocnic rozdělí k částce na rok 2024 tři miliardy korun. Premiér zdůraznil, že 9,8 miliardy korun na nárůst platů a mezd jde ze systému veřejného zdravotního pojištění.

»Nejsou to peníze, které by šly navíc ze státního rozpočtu. Jsou to peníze, které v tom systému byly, jenom garantujeme, že půjdou na platy a mzdy,« řekl Fiala před podpisem dohody. Při jednáních podle něj nešlo ale jen o platy a mzdy zdravotníků, ale také o pracovní podmínky a vzdělávání. »Zohledňují náročnost práce lékařů a zdravotníků, ale také nutnost se dále vzdělávat,« řekl.

Obě strany dohodu hodnotí jako maximální možnou za tři měsíce jednání. »Výsledkem je dohoda, v níž každý musel z něčeho slevit, každý musel ustoupit. Ale díky tomu se dá očekávat, že bude naplněna,« řekl prezident ČLK Milan Kubek. »Samozřejmě se z obou táborů ozývají názory, že jedna či druhá strana udělala ústupek, který nebyl nutný,« doplnil Přáda, který je zároveň předsedou Sekce mladých lékařů ČLK.

Právě její členové podzimní protest lékařů vyvolali kvůli změně zákoníku práce, která měla od října zdvojnásobit maximální možný počet hodin přesčasové práce na 832 hodin za rok. »Chceme snížit počet hodin, které tráví lékař v nemocnici, a zvýšit jejich odměnu za hodinu,« řekl ministr Válek. Měsíční výdělek lékaře má podle dohody vzrůst o 5000 až 15 000 korun, ostatním zaměstnancům o pět procent.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here