ČSSD kritizuje ministra Válka. Neřeší nejpalčivější problémy resortu

Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) představil svoji koncepci vývoje zdravotnictví, ale podle ČSSD – České suverenity sociální demokracie materiál nepřináší návrhy na řešení nejpalčivějších problémů resortu. Těmi jsou nedostatek a stárnutí lékařů a sester, zhoršující se dostupnost lékařské péče a výpadky v dodávkách důležitých léků.

»Stárne populace, ale i lékaři, protože přesluhují, aby někdo poskytoval lidem péči. Čím více Čechů se dožívá vyššího věku, tím širší musejí být opatření,« řekl na tiskové konferenci v pražském hotelu Ambassador předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Demografové podle něj upozorňují i na další jevy, kdy v mladší generaci dorůstají početně slabší ročníky, s čímž souvisí riziko menší porodnosti, a tím i předpokládaný menší počet lidí, co se dají na lékařskou dráhu. »Když to shrneme, nemoci přibydou, ale lékařů ubyde. Navíc je musíme získat pro regiony, kde jsou nejvíce zapotřebí a kam se nehrnou,« upozornil.

K tomu je zapotřebí investovat finance ze státního rozpočtu do oblasti zdravotnictví. Paroubek však na misky vah postavil skutečnost, že zatímco ve školství a zdravotnictví se peněz nedostává, »na válku jsou«. V této souvislosti zmínil i »nesmyslný nákup« stíhaček F-35 od americké strany. »Zatímco v minulém roce se na armádu vynaložilo 100 miliard korun, letos už 160 je to miliard z rozpočtu,« kritizoval expremiér.

Dlouhodobé problémy začínají už u systému vzdělávání. »Místo tisíců míst na vysokých školách, kde se studuje politologie, gender, evropská studia, regionální rozvoj nebo management by měly být rozšířeny kapacity lékařských fakult,« vyzval předseda ČSSD a upozornil na další problém.

»Systém přijímacího řízení založený na memorování a konzervativní styl výuky vyhovuje především dívkám, a tak dnes na lékařských fakultách studuje až 80 procent žen. To je pro mě až neuvěřitelné číslo. Vždy jsem měl kladný vztah k ženám a ve svém věku už si to mohu dovolit říci, ale tohle zakládá do budoucna problém,« řekl Paroubek. Ženy končící studium těsně před třicátým rokem podle ČSSD nutně musí řešit kolizi výkonu náročného povolání se založením rodiny a péčí o děti. »To nezřídka znamená jejich výpadek z práce na několik let. Rodinný život se těžko slučuje s nutností atestačního vzdělávání. Mnohé lékařky se tak stávají atestovanými až někdy okolo čtyřicátého roku života. Navíc řada žen z důvodu péče o rodinu preferuje zkrácené pracovní úvazky a nevyhledává noční a víkendové služby,« uvedl předseda ČSSD.

»V minulém režimu se to řešilo kvótami, nechci ho glorifikovat, ale v této souvislosti musím. Mělo to svou logiku, ale asi to genderové není. Na druhou stranu je to praktické,« připojil šéf ČSSD, podle nějž je potřeba upravit přijímací systém tak, aby poměr žen na lékařských fakultách zhruba odpovídal rozložení pohlaví ve společnosti.

Ta řeší i nedostatek sester, kde hraje klíčový význam degradace středoškolského vzdělání a jeho nahrazení nástavbovým a vysokoškolským systémem. Dostačující středoškolské vzdělání s maturitou bylo nahrazeno povinností dalšího vysokoškolského studia, což podle ČSSD vede k očekávanému prohlubování nedostatku sester. »Ani v této oblasti není ministr Válek schopen přijít s účinným řešením, kterým by bylo vrátit vzdělání sester především do středních škol a ty vysoké nechat jen pro vybrané specializace,« upozornil Paroubek a jmenoval například sestru na ARO nebo záchranáře.

Ani v oblasti nedostatku léků podle něj ministr Válek nepředložil plán, který by stanovil seznam strategických léčiv, které se nevyrábějí v zemích EU s cílem prostřednictvím investičních pobídek a daňových úlev zajistit jejich kompletní výrobu na území naší republiky. »Válek mluvil o tom, že do roka postavíme penicilinku. Ale za rok neprosadíte u stavebního úřadu ani boudu pro psa, natož stavbu nějaké penicilinky. Také z toho vycouval, ale jinak není schopen udělat nic,« dodal Paroubek.

Ten je předsedou ČSSD od únorového sjezdu v Praze, který byl de facto ustavujícím pro staronový subjekt. ČSSD navazuje na někdejší Českou suverenitu a vystupuje pod značkou, kterou v polovině minulého roku opustila strana předsedy Michala Šmardy a nahradila ji prostým SOCDEM (Sociální demokracie). Pro volby do Evropského parlamentu je Paroubek lídrem koaliční kandidátky s číslem 13 a zítra od 16.30 hodin se představí na mítinku v Teplicích, kam stranu přijde podpořit i třetí prezident České republiky Miloš Zeman.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Ta genderova diskriminace se mi nelíbí. Představte si pak, jak by si stěžoval holky, ze byly u prijimacek lepší než kluci, přesto se na rozdíl od nich na školu nedostaly…

  2. O tom kdo je Paroubek a kdo ho řídil a řídí si můžete přečíst na iportal24 tečka cz z 27.dubna , v článku „Můj přítel Jiří Horák “
    Závěr článku: ….Jiří a Zdenička Horákovi žili spokojený a plný život, sloužili své vlasti . Zdenička v RADIU SVOBODNÁ EVROPA, Jiří dostal také Řád T. G. Masaryka. Zdenička ( Horákova) ta se časem odstěhovala do nějakého hezkého domu PRO DOBŘE ZAJIŠTĚNÉ seniory na břehu Mexického zálivu.
    ——————-
    Já jsem ho (Jiřího Horáka) poznal od závěru roku 1989, kdy se poprvé objevil na schůzi Ústředního přípravného výboru sociální demokracie jako exilový sociální demokrat a jako generální tajemník Rady SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA
    Jiří se svým otcem… uprchli do zahraničí v březnu 1948. Jiří ( Horák´se dostal se ženou Zdeničkou do Spojených států. Tam se časem stal profesorem na newyorské College a byl slušně ZAJIŠTĚN.
    NA volby v r. 1900 peníze jsme dostali především díky rakouským sociálním demokratům (3 mil. šilinků) a díky našim zahraničním přátelům. Ti všichni nám pomáhali také dodávkami techniky, ale i třeba některých reklamních materiálů apod. Školili také naše kandidáty do parlamentu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy