STEM: Volby do Evropského parlamentu by vyhrálo ANO, uspěla by i koalice STAČILO!

Na světě je první průzkum, který odhaduje výsledky nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. A nepřinesl žádné velké překvapení, jelikož přisoudil úspěch především současné opozici. Podle odhadu agentury STEM/MARK by se suverénním vítězem voleb do EP, pokud by se čistě hypoteticky konaly v listopadu tohoto roku, stalo hnutí ANO. Při zohlednění volebních preferencí, zvažovaných variantách, zájmu o problematiku EU a na základě deklarované účasti v předchozích volbách by mělo hnutí expremiéra Andreje Babiše získat 33,8 procenta hlasů.

Vládní koalice SPOLU, která sdružuje občanské demokraty, TOP 09 a KDU-ČSL, by ve volbách do EP získala 15 procent, SPD, jež kandiduje spolu s Trikolorou, 14,7 procenta a Piráti 11,4 procenta. Hnutí STAN přisuzuje agentura podporu ve výši 7,3 procenta a do Bruselu by se znovu dostala i KSČM, která by získala 5,4 procenta hlasů. Sběr dat probíhal od 23. do 28. listopadu, tudíž ještě před pondělní tiskovou konferencí komunistů, na níž byla představena širší koalice osobností. Na kandidátce, kterou povede současná europoslankyně Kateřina Konečná, nechybějí mj. Ondřej Dostál či Petra Rédová, kdysi úzce spjatí se stranou PRO Jindřicha Rajchla, či specialista v oborech doprava a vodohospodářství Jan Skalický. To však v době sběru dat bylo známo jen neoficiálně…

Pod pětiprocentní hranicí by podle průzkumu skončila Sociální demokracie (3,6 %), která má představit svého lídra pro volby do EP na tiskové konferenci v příštím týdnu v úterý, a Svobodní (2,9 %). Ty povede do voleb předseda Libor Vondráček, jenž na oficiálním webu strany komentoval data agentury STEM/MARK následovně: »První průzkum, který odhaduje výsledky nadcházejcích eurovoleb, vypadá pro Svobodné nadějněji než před 10 lety touto dobou, kdy se Svobodní blížili ke svému prvnímu většímu úspěchu. Svobodné by do eurovoleb volilo pravděpodobně 2,9 %. Při možná dvojnásobné volební účasti by Svobodní mohli získat větší počet absolutních hlasů než tehdy.« Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 získal Svobodní 5,24 procenta hlasů.

Další politické strany a hnutí byly v průzkumu STEM/MARK zařazeny pouze do společné kategorie »ostatní« a v součtu by získaly šest procent hlasů. Jmenovitě se tedy nedostalo například na hnutí Přísaha, jež v týdnu představilo svoji lídryni pro volby do EP, socioložku Nikolu Bartůšek, na stranu PRO Jindřicha Rajchla ani na širší koalici Aliance za nezávislost ČR pod vedením europoslance a generála Hynka Blaška.

Podle agentury je zapotřebí brát daný odhad s velkou opatrností z hlediska toho, jak daleko, a jak specifické evropské volby – hlavně vzhledem k nižší účasti – vlastně jsou. »I tak je z tohoto odhadu vidět, že vládní strany (alespoň v porovnání s výsledkem posledních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2021) v tuto chvíli ztrácejí, což může být dáno například aktuálním ekonomickým děním, navazující stávkou odborů či nedostatečně řešené vládní priority – školství. Na druhou stranu jsou to právě aktuální vládní strany, které nakonec k těmto volbám dokážou častěji své voliče dostat (z hlediska jejich sociodemografického profilu a vnímání EU),« uvedla v tiskové zprávě agentura STEM/MARK.

Zajímavý pohled se nabíz pohled na volební potenciál (maximální možný zisk od všech zvažujících voličů). Z tohoto pohledu rostou šance především STAN (možnost dosáhnout až 11 %), KSČM (až 9 %), Svobodných (až 5 %) či Sociální demokracie (až 5 %).

»Bude hodně záležet jaké – širokou veřejností známé – osobnosti dokážou kandidující strany a hnutí na svou stranu natáhnout. Díky principu kroužkování – které má velkou váhu díky nízké účasti – se stejně jako v posledních evropských volbách můžeme dočkat některých skokanů z nižších příček až na ty nejvyšší. V dalším ohledu bude záležet na nastolených tématech v kampani a vysvětlování, v čem nám vlastně Evropská unie prospívá,« uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 1010 osob ve věku 18 a více let. Výzkum je reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu na základě kvótního výběru. Volby do EP se uskuteční v červnu příštího roku.

(pk)

GRAF – svobodni.cz, zdroj STEM/MARK

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy