SPD se usnesla, že v EP nebude zasedat ve frakci s Alternativou pro Německo

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nebude v Evropském parlamentu (EP) zasedat ve frakci s německou Alternativou pro Německo (AfD), sdělila dnes ČTK mluvčí SPD Barbora Šťastná. Předsednictvo SPD se tak rozhodlo kvůli výrokům čelních představitelů AfD ohledně příslušníků jednotek SS. SPD plně podporuje a následuje obdobný krok francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, doplnila.

Německý europoslanec a lídr kandidátky AfD Maximilian Krah v rozhovorech pro listy La Repubblica a Financial Times prohlásil, že žádný člen elitních nacistických jednotek SS by neměl být automaticky považovaný za zločince. »Určitě tam bylo vysoké procento zločinců, ale nebyli to všichni,« uvedl.

Deník Le Monde napsal, že strana Le Penové kvůli tomu odmítá zasedat spolu s AfD v europarlamentu. Obě uskupení, stejně jako SPD, spadají do frakce Identita a demokracie (ID), jejíž zástupci se setkají ve čtvrtek v Praze u příležitosti zahájení závěrečné fáze kampaně SPD na Václavském náměstí.

»Předsednictvo hnutí SPD se důrazně distancuje a zároveň odsuzuje kontroverzní výroky čelních představitelů hnutí AfD, kteří ve svých vyjádřeních obhajují činnost bývalých příslušníků SS,« uvedla Šťastná. Takové výroky označuje SPD za zcela nepřijatelné. »SPD plně podporuje a následuje kroky, které v této věci oznámila Marine Le Penová za vedení RN,« dodala. SPD proto v europarlamentu s AfD zasedat nebude, uvedla.

SPD kandiduje do EP spolu s hnutím Trikolora. Jedničkou kandidátky je někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných. Za ním jsou nynější europoslanec SPD Ivan David a předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. SPD v posledních eurovolbách získala přes devět procent hlasů a dva mandáty. Europoslanec Hynek Blaško hnutí předloni v září opustil, tentokrát usiluje o mandát na listině Aliance za nezávislost ČR. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 7. a 8. června.

(pk, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy