Státním lesům se prodej dřeva ve vlastní režii vyplácí

ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka

Státní podnik Lesy České republiky v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských pololetních 677 milionů Kč. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a jeho větší prodej ve vlastní režii podniku. Informovala o tom mluvčí podniku Eva Jouklová. Velkou část zisku si letos stáhne vláda, podnikové odbory s tím ale nesouhlasí.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. »Zvýšení zisku souvisí zejména s vyššími tržbami za dříví a změnou struktury obchodních kanálů, kdy více dříví prodáváme ve vlastní režii, takže zvyšujeme jeho zpeněžení,« uvedla mluvčí. Tržby Lesů ČR vzrostly o 56 procent na 9,4 mld. z 6,1 mld. Kč před rokem.

Zároveň podnik podle Jouklové snížil provozní náklady na umělou obnovu lesů, protože postupně zvyšuje podíl takzvané přirozené obnovy. »Kvůli doznívající (kůrovcové) kalamitě a postupnému návratu k běžnému hospodaření také poklesl objem těžeb s tím, že směřujeme k plánovaným těžbám, které reflektují šetrnější, především podrostní způsob hospodaření,« uvedla.

Těžba dřeva ve státních lesích s ústupem kalamity v pololetí meziročně klesla o 14 % na 4,83 mil. kubíků. Za celý minulý rok se snížila o pětinu na 11,4 mil. kubíků. Letos bude zřejmě následovat další pokles na asi 10 mil. kubíků.

Letos by měl podnik podle představ vlády odvést do státního rozpočtu 3,81 mld. Kč. Naposledy do rozpočtu odvedl 2,5 mld. Kč v roce 2018. S odvodem počítá návrh novely státního rozpočtu, který na konci července schválila vláda. Odborové organizace v lesnictví s odvodem nesouhlasí, vnímají to jako nedodržení programového prohlášení vlády. Peníze by podle nich měly jít hlavně do rozvoje podniku a obnovy lesů po kalamitě. Podnik uvedl, že rozhodnutí vlády respektuje a přizpůsobí mu plánované investice.

Loni Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 mld. Kč ze 44 mil. Kč v roce 2020. Také loni bylo hlavním důvodem růstu zisku zvýšení cen dřeva. Podnik také od státu získal dotace na obnovu kůrovcem zničených lesů. Výší loňského zisku se Lesy ČR téměř vrátily na úroveň posledního roku před kůrovcovou kalamitou. Tehdy v roce 2017 vytvořily čistý zisk 3,08 mld. Kč.

V letech 2018 až 2020 ziskovost Lesů ČR zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 podnik utrpěl ztrátu 790 mil. Kč a v roce 2020 mírný zisk 44 mil. Kč udržel jen díky přijetí státní kompenzace za snížení cen dřeva z důvodu kalamity ve výši 2,3 mld. Kč.

Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal z funkce Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Následně ministerstvo vypsalo výběrové řízení, v němž ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) nikoho nevybral. V červenci ministerstvo vypsalo druhé výběrové řízení, do něhož se přihlásilo 21 zájemců.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here