Home Názory O pomateném generálu a ruské duši

O pomateném generálu a ruské duši

Pavel Votruba

Bene Hodgesi, bývalý veliteli americké armády v Evropě, při vší úctě k vaší generálské hodnosti, a s prominutím – vy jste pomatenec. Kdysi, za minulého režimu, se u nás vojákům z povolání říkalo posměšně »zelené mozky« nebo také »gumy«. Oproti vám byl ale každý jeden z nich, i ten nejzelenější a nejgumovější, doslova Einstein. Co vy, Američané, dokážete z pusy vypustit, to jeden fakt žasne. Sluha sice musí sloužit, nad tím netřeba filozofovat, ale ještě ze sebe přece nemusí dělat blbce. Totálního.

Generál v. v. Ben Hodges totiž perlil na Twitteru: »Domnívám se, že americké válečné úsilí v tomto konfliktu by se mělo zaměřit na ‚deimperializaci‘ Ruska. Zdá se mi, že jsme svědky počínajícího skonu Ruské federace v její stávající podobě. Musíme na to být připraveni… Na rozpad SSSR jsme připraveni nebyli.«

Generále, vy jste buď docela zešílel, nebo onen tweet napsal někdo za vás, nebo je ten profil falešný a někdo se za vás bez vašeho vědomí vydává. Poněvadž jste ale Američan, sázím sto ku jedné, že máte psychický problém = platí verze jedna = zešílel jste docela. Na adresu Ruska se toho dá napsat mnoho, mnoho nesmyslů, a také se píší a říkají, ovšem pasovat se do role »svědků počínajícího skonu Ruské federace«, vyžaduje brilantní fantazii. Kam se na vás hrabe Jules Verne, jestli víte, kdo to byl…

Čtu ve vašem curriculum vitae, že si v důchodu přivyděláváte coby analytik Střediska pro studium evropské politiky. Jsou-li vaši kolegové na stejně inteligenční výši, přestávám se divit všemu. Já vás dokonce podezírám z nejhoršího, že tomu »skonu« i věříte.

Rusko mělo v dějinách »skonat« již mnohokrát, ale pokaždé zůstalo jen u zbožného přání jeho nepřátel. Chcete ruské nerostné bohatství, ruskou ropu, plyn, ruské obilí (mimochodem – bez toho všeho jste namydlení…)? Chovejte se obyčejně lidsky slušně a všechno budete mít. Ale ukrást to? Dopadnete jako Napoleonova Grande Armée nebo Paulusův wehrmacht.

Když jste tím analytikem pro Evropu, čítám, že víte, jak oba tito velcí (bez ironie) vojevůdci skončili?

Objektivně řečeno – Napoleon ani Paulus nebyli o nic horší stratégové než ti ruští, přesto Rusko nepokořili. Víte, proč, generále Hodgesi? Protože Rusko má duši. Něco, co vy, Američané, ctící místo duše dolar, nikdy nepochopíte a vinou tohoto nepochopení budete dál blábolit nesmysly, instalovat a vyzbrojovat protiruské režimy a vlády všude, kde to jen trochu půjde, budete rozdmýchávat vojenské konflikty co nejblíže ruských hranic, budete tisknout dolarové bankovky jako o závod, abyste Rusko přeplatili atd. Nic z toho vám ale nepomůže. Nakonec vždycky skončíte tam, kde jste skončil vy – u laciného reklamního letáku, povalujícího se kdesi u popelnice a řvoucího do světa, že Rusko skonává… Duše není úplatná. Ta ruská zvláště.

Kdybyste, generále, pochopil, že v tomto zásadním globálním střetu nestojí západní svět v čele s vaší zemí proti Kremlu, resp. Putinovi, Medveděvovi, Lavrovovi, ale právě a jen proti neporazitelné ruské duši, třeba byste jako o závod ty dolarové bankovky tisknout přestali.

Pavel Votruba

2 KOMENTÁŘE

  1. Votrubo, ty seš ale brepta. Pokud někdo ukázal ve válce na Ukrajině nějakou duši, tak to jsou jen a pouze Ukrajinci, které vy bolševici ve shodě se svými loutkovodiči v Moskvě za národ neuznáváte. A nesrovnávej tu obranné války proti Napoleonovi a Hitlerovi s útočnou válkou Ruska proti Ukrajině. Anebo srovnávej, ale za Hitlera a Napoleona si dosaď toho východního stepního vlka z Moskvy.

    • Soudruh Votruba je na úrovni pisálka, který zcela vážně napsal, že demonstranti na Václavském náměstí 3.září nezvonili klíči, neboť již žádné nemají protože jsou bezdomovci…

Comments are closed.