Stávka v Nexenu přinesla výsledky, odboráři ji podmínečně ukončili

Odboráři v korejské společnosti Nexen Tire v Bitozevsi na Žatecku dnes po jednání mezi vedením Odborového svazu KOVO (OS KOVO) a zástupci korejského vlastníka podmínečně ukončili stávku, která trvala přesně týden. Podařilo se jim totiž prosadit významnou část svých požadavků. Pokud ovšem společnost nedodrží dnešní ujednání, zaměstnanci jsou odhodláni vrátit se k časově neomezené stávce. Informuje o tom na svém webu OS KOVO.

»Znění aktuální dohody je kompromisem mezi požadavky, které jsme jako Odborový svaz KOVO předložili, a opodstatněnými protiargumenty zástupců korejského vlastníka společnosti Nexen Tire. V každém případě znamená obrovský posun,« řekl k výsledku dnešní schůzky předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

Dohoda zahrnuje nárůst mezd o osm procent, platný od 1. března letošního roku. Počítá také s finanční kompenzací za nenavyšování mezd za rok 2022 a první tři měsíce letošního roku, a to ve výši 20 tisíc korun. O zbývajících bodech kolektivní smlouvy se bude jednat, k jejímu podpisu by podle dohody mělo dojít nejpozději do konce března.

Stávka ve společnosti Nexen Tire začala minulý týden v úterý 31. ledna ráno demonstrací před závodem v Bitozevsi a dopoledne téhož dne pokračovala protestem před korejskou ambasádou. O den dříve jí předcházelo jednání mezi zástupci OS KOVO a managementem, po němž si management vyžádal týden na rozmyšlenou. Vzápětí se však obrátil na soud s žádostí o vydání předběžného opatření, jež by stávku označilo za nezákonnou a zabránilo jí. Současně se vedení pokoušelo obsadit pracovní místa stávkokazy, jimž nabídlo vyšší mzdy. Odbory proto svolaly na pondělí 6. února další demonstraci před Nexen Tire, aby tím vyjádřily svůj protest proti krokům, jimiž se firma pokoušela záměry stávkujících překazit.

»Stávka je z pohledu odborů vždy až posledním krokem. V tomto případě se jí dalo zcela určitě předejít, pokud by management společnosti přistupoval k opodstatněným požadavkům odborů racionálně a s dostatečným respektem. Každý den stávky znamená pro společnost obrovské ztráty, a to v zájmu odborů není. V tomto případě ale management postavil své zaměstnance do tak bezvýchodné situace, že stávka byla jediným logickým vyústěním,« uvedl Ďurčo.

Odbory se rozhodly vstoupit do stávky teprve poté, co se jim ani přes opakované snahy nepodařilo dohodnout s vedením na kolektivní smlouvě. Už loni v lednu proto vyhlásily stávkovou pohotovost. Společnost nepřistoupila ani na kompromisní návrh zprostředkovatele. Odboráři tak vyčerpali všechny možnosti, jež česká legislativa připouští. Souhlas se stávkou vyjádřila většina zaměstnanců.

Odboráři se také dočkali masivní podpory od svých kolegů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Koncem minulého týdne se k podpoře přidala také evropská odborová centrála industriAll Europe. Ta na svém kongresu v Miláně dokonce přijala rezoluci, v níž postoj managementu odsoudila a vyzvala jej k jednání s odbory.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy