Třicítka o EP. Nejpočetnější koalicí je Aliance za nezávislost ČR, nováčkem »kočičí« strana

Celkem 30 uskupení předložilo ministerstvu vnitra kandidaturu pro volby do Evropského parlamentu, jež se v České republice konají 7. a 8. června. Ministerstvo to dnes uvedlo na síti X s dodatkem, že resort nyní jednotlivé kandidátky přezkoumá a nejpozději 20. dubna dá vědět, kdo bude k volbám připuštěn a kdo nesplnil všechny zákonem požadované náležitosti.

Lhůta pro předkládání kandidátek skončila dnes v 16 hodin. Chvíli poté již bylo jasno o konečném čísle 30. Mimochodem – před pěti lety se o zvolení do Evropského parlamentu ucházel rovněž kulatý počet stran, hnutí a koalic. Tehdy to bylo přesně o deset více – 40. K volbám jich však nakonec bylo připuštěno 39, protože jeden ze subjektů nezaplatil příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši 15 tisíc korun.

A další čísla k dispozici – v minulých volbách do EP figurovalo jen šest koalic, nyní jich je hned 11. Tu nejpočetnější dala dohromady ALIANCE ZA NEZÁVISLOST ČR, která čítá hned pět subjektů – Aliance národních sil, Rozumní, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní demokracie a Bezpečné ulice. Kromě toho jsou na kandidátku rekordní koalice zařazeny i další osobnosti z jiných stran a hnutí, navrhované pěti výše jmenovanými.

Vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidují stejně jako při posledních volbách do Poslanecké sněmovny jako koalice SPOLU, koalici Starostové a osobnosti pro Evropu vytvořila hnutí STAN a SLK. Opoziční hnutí SPD sestavilo koaliční kandidátku společně s neparlamentní Trikolorou. Komunisté jdou do voleb pod názvem STAČILO! po boku Spojených demokratů – sdružení nezávislých, ale na jejich kandidátce bude také řada osobností, jež byly v minulosti spojovány s jinými stranami a hnutími (ANO, Piráti, PRO, ČSSD), či tři zástupci České strany národně sociální.

Na koaliční spojenectví sází také hnutí SEN 21 se stranou Volt Česko, hnutí Přísaha a strana Motoristé sobě a Švýcarská demokracie spolu se Stranou státu přímé demokracie – Stranou práce. V koalici »PRO vystoupení z EU« jsou Moravané a jedna z neparlamentních republikánských stran. Koalici »PRO Jindřicha Rajchla« tvoří uskupení Právo Respekt Odbornost a Správná volba PRO Zdraví a Sport.

Naopak vládní Piráti jdou do voleb tentokrát sami, stejně jako Sociální demokracie, jejímž lídrem je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale na jejíž kandidátce jsou rovněž zástupci hnutí Budoucnost a Idealisté. Zajímavé bude měření sil SOCDEM a dnešní ČSSD – České suverenity sociální demokracie, které povede do voleb expremiér Jiří Paroubek. O Evropský parlament se budou ucházet i dvě strany zelených – Zelení a Demokratická strana zelených.

Nováčky ve volebním boji jsou Liberální aliance nezávislých občanů nebo »strana pro lidi i kočky s otevřenou myslí« Mourek.

(pk)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy