Home Domácí Ústavní soud je pomocný orgán vlády, tvrdí Trikolora

Ústavní soud je pomocný orgán vlády, tvrdí Trikolora

Ke kontroverznímu rozhodnutí Ústavního soudu ČR z tohoto týdne (informovali jsme zde) se kriticky vyjádřila i politická strana Trikolora. »Ústavní soud podpořil ve věci omezení práv důchodců vládu, což bylo zřejmé již po odvolání původního soudce zpravodaje Jana Svatoně a určení soudce Vojtěcha Šimíčka,« uvedla Trikolora ve svém prohlášení.

Ústavní soud podle ní přikryl porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny vládní většinou tím, že protizákonné jednání vládní většiny nemá ústavní rozměr. »Tím ignoroval ústavní příkaz, že státní moc lze vykonávat jen zákonným způsobem. To platí i pro výkon moci zákonodárné. Ústavní soud přitom již v minulosti zrušil přijaté zákony, pokud byl porušen jednací řád Poslanecké sněmovny. I zde šlo jen o porušení zákona, nikoliv ústavních norem. Ústavní soud tedy otevřel možnost, aby vládní většina porušovala při výkonu zákonodárné moci zákony s tím, že které porušení zákonného pravidla má ústavní rozměr, je jen na vůli momentálního složení Ústavního soudu,« uvedla strana předsedkyně Zuzany Majerové, jež před týdnem svůj post na sněmu v Praze obhájila na další dva roky (více zde).

»Ústavní soud tímto nálezem připustil porušení legitimního očekávání i retroaktivitu v právu. Odchýlil se od dosavadní judikatury, když v minulosti označil za protiústavní zákony, které snižovaly státní podporu pro stavební spoření ještě před jejím vyplacením nebo měnily právo trvalého užívání pozemků na vlastnické právo ještě před dnem, kdy k této změně práva mělo dojít. Ústavní soud někdy legitimní očekávání chrání a jindy ne. Fakticky říká: Komu chceme, pomůžeme, komu nechceme, nemůžeme. Ústavní soud po jeho rozhodnutí lze vnímat jako pomocný orgán vlády Petra Fialy. Trikolora souhlasí s odlišnými stanovisky ústavních soudců Jana Svatoně, Pavla Šámala a Josefa Fialy,« dodává Trikolora.

(pk)

FOTO – volimtrikolorucz/tn.cz

3 KOMENTÁŘE

  1. Černochová a Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel kupují americká letadla F-35 za peníze, které ukradli důchodcům s pomocí Baxova Ústavního soudu v Brně.
    Do doby dodání letadel do ČR to bude dělat 150 miliard, o které jsou a budou okradeni důchodci v ČR. To je cena, kterou utratí Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel za letadla, která nikdo nepotřebuje a která budou sloužit k přípravě NATO na agresi a válku proti Rusku.

  2. Mě by zajímalo, zda by občan důchodce mohl podat individuální žalobou na ČR, ve které by požadoval náhradu za snížení valorizace důchodu ve stavu legislativní nouze, kterou by podal k obecnému soudu. Zda by se soud musel jeho argumenty zabývat, nebo, zda by soud vůbec takovou žalobu neprojednal s odkazem na rozhodnutí ústavního soudu.

  3. Prasárna Baxova a Šimíčkova Ústavního soudu v Brně pro uzákonění prasárny Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla spáchané na českých důchodcích nemá obdoby.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here