Home Domácí Majerová obhájila post předsedkyně Trikolory. Myslí na účast v příští vládě

Majerová obhájila post předsedkyně Trikolory. Myslí na účast v příští vládě

AKTUALIZOVÁNO

Zuzana Majerová zůstává předsedkyní politické strany Trikolora. Na třetím celostátním sněmu strany v pražském hotelu Olšanka, kde si delegáti zvolili vedení na další dva roky, mj. zmínila, že se strana chce společně s parlamentní SPD podílet na příští vládě, která se bude etablovat na základě podzimních voleb v roce 2025. »Všechno k tomu směřuje,« zmínila Majerová.

Majerová původně neměla protikandidáta, ovšem na poslední chvíli se do boje o předsednické křeslo přihlásil šéf pražské organizace Václav Musílek. Po projevu, v němž kritizoval stranu, že se soustředí jen na kritiku vlády a nenabízí voličům nic nového, nicméně kandidaturu zase stáhl.

Post prvního místopředsedy obhájil hudebník a spisovatel Petr Štěpánek, který rovněž neměl protikandidáta. Řadovými místopředsedy jsou znovu Otto Černý a Josef Sláma, nově pak i předseda jihomoravské organizace Petr Levíček.

Trikoloru založil syn prezidenta Václava Klause v roce 2019 poté, co byl vyloučen z řad ODS. Když v březnu 2021 opustil vrcholnou politiku a oznámil, že nebude kandidovat ani v parlamentních volbách, převzala jeho funkci Majerová. Do zmíněných voleb šla Trikolora spolu se Svobodnými a Soukromníky, ale se ziskem 2,76 procenta hlasů blok nepřekročil potřebnou pětiprocentní hranici. Ze strany navíc v násleujícím roce odešlo několik členů, kteří založili stranu PRO, navíc se Trikolora rozešla se Svobodnými, jimž vadí mj. postoj Trikolory k válce na Ukrajině. O tom koneckonců mluvila Majerová i dnes na sněmu. »Trikolora je proti dodávkám dalších zbraní na Ukrajinu. Konflikt by se měl řešit diplomatickou cestou,« uvedla.

V současné době spolupracuje Trikolora nejvíce s SPD, po jejímž boku půjde i do červnových Evropských voleb. Lídrem kandidátky je bývalý europoslanec za Svobodné Petr Mach, dvojkou pak stávající poslanec EP a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David a trojkou právě Majerová. Před delegáty strany to dnes označila za »ohromný závazek«. Případný zisk mandátu by brala jako významný krok směrem ke krajským volbám, jež se konají letos na podzim. »Ty budou hodně důležité pro etablování Trikolory na naší politické scéně,« řekla Majerová, která ocenila dosavadní spolupráci s SPD. »Všude, kde jsme kandidovali společně, to prospělo jak SPD, tak Trikoloře,« zmínila.

Na sněmu logicky vystoupil také šéf SPD Tomio Okamura. I on ocenil vzájemnou spolupráci a zmínil, že oba subjekty mají bok po boku velkou šanci uspět ve všech třech letošních volbách. Na podzim se bude volit nejen do krajů, ale i do třetiny Senátu. »Společně máme stejný názor na to, co zemi škodí, a co jí naopak prospívá. Jsem rád, že jsme vzali vážně fakt, že pokud máme něco změnit, pak je třeba se spojovat,« uvedl Okamura.

Trikoloře poděkoval i místopředseda SPD Radim Fiala, který se domnívá, že společně dokážou udělat takový výsledek, který nebude možné přehlédnout. Na sněmu promluvil mj. i poslanec německého Spolkového sněmu za AfD Petr Bystroň či odvolaný děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík, který v minulosti působil jako ekomonický expert Trikolory.

O ekonomice ostatně mluvila i sama Majerová, která se vyjádřila pro zachování české koruny, což je jedna z priorit strany. Nastínila i postoj Trikolory k případnému vystoupení České republiky z EU. »Vždy podpoříme veškeré iniciativy, které povedou k posílení naší národní suverenity, včetně referenda,« konstatovala.

Přibližování Trikolory a SPD nedávno v rozhovoru pro iportaL24.cz kritizoval někdejší neúspěšný kandidát na předsedu strany z roku 2022 Jindřich Rajchl, dnes předseda PRO. »Je potřeba říci, že tam ani nejde o spojení, jako spíše o fúzi, kdy Trikolora de facto zaniká a stává se součástí SPD. Pro mě osobně je to zklamání, protože Trikolora byla založená na trošku jiném principu a myslím si, že i ten program byl postaven jinak. Z mého pohledu jde o falešné spojení,« uvedl loni Rajchl.

Průzkum agentury STEM/MARK, který vyšel v prosinci a jako jediný zatím odhadoval výsledky přímo voleb do EP, nicméně ukazuje, že spojení SPD a Trikolory může, prostou řečí čísel, fungovat. Koalice by získala 14,7 procenta, jen o 0,3 % méně než vládní SPOLU.

(pk)

FOTO – Facebook Trikolory

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here