Home Domácí Ústavní soud vládu podržel, zkrácená valorizace důchodů platí

Ústavní soud vládu podržel, zkrácená valorizace důchodů platí

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Ústavní soud zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění, která vedla ke zkrácení mimořádné valorizace důchodů. Nález dnes vyhlásil předseda soudu Josef Baxa. Po oznámení výroku zazněl v sále soudu, který zaplnili novináři a veřejnost, zejména důchodci, výkřik »Hanba!«

Odůvodnění ÚS četl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. Právě Svatoň byl jedním ze tří soudců, kteří měli odlišná stanoviska k nálezu. Jiné stanovisko měli také soudci Josef Fiala a Pavel Šámal.

ÚS odmítl všechny stížnostní důvody poslanců ANO. Šlo o zneužití stavu legislativní nouze, porušení zákona o jednacím řádu Sněmovny a porušení legitimního očekávání příjemců důchodů.

Podle ÚS vyhlášení stavu legislativní nouze nebylo protiústavní. Zrychlený režim schvalování zákona lze využít za mimořádných okolností, podle soudu však nejde jen o přírodní katastrofy, epidemii či válku, ale také o šokové narušení hospodářské či finanční situace státu, což kvůli inflaci nastalo na přelomu let 2022 a 2023.

Opozice také měla ve Sněmovně podle ÚS dost prostoru k vyjádření, některé projevy ale měly podle ÚS obstrukční charakter. »Nelze proto tvrdit, že parlamentní opozici bylo odepřeno právo se k návrhu zákona vyjádřit z důvodu nedostatku času, když čas, který k tomu dostala, využívala ke zjevným obstrukcím, tj. k něčemu jinému než věcnému projednání návrhu zákona,« stojí v nálezu.

Ve snížení valorizace soud nespatřoval ani nepřípustnou retroaktivitu, tedy zpětnou působnost. Novela byla schválena ještě před vznikem právního nároku příjemců důchodů. Nárok podle soudu vzniká teprve se splatností konkrétní dávky.

Koalice rozhodnutí soudu vítá

Názory na rozhodnutí ÚS se samozřejmě liší. Zatímco zástupci vládní koalice nález vítají, sněmovní opozice, ale také zástupci mimoparlamentních stran či odborů, vyjadřují zklamání.

»Jsem rád, že bylo jasně pojmenováno to, že vláda mohla využít stavu legislativní nouze a zkrácené řízení, že byl dostatečný prostor pro to, aby se opozice mohla vyjádřit a že není možné dělat destrukci ze sněmovního legislativního procesu obstrukčním procesem,« řekl po vyhlášení nálezu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

»Snažili jsme se hájit postup vlády a jsem rád, že jsme v tom úsilí byli úspěšní,« uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

»Je dobře, že Ústavní soud odmítl opoziční návrh na zrušení úpravy mimořádných valorizací penzí. Jsem rád, že naše argumenty před Ústavním soudem obstály. Je to důležité pro udržitelnost důchodového systému, veřejných financí a mezigenerační solidarity v naší zemi,« uvedl premiér Petr Fiala na sociální síti X.

»Rozhodnutí ÚS samozřejmě respektuji a byl jsem připraven ho respektovat, ať by bylo jakékoli,« napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

ANO slibuje revizi systému

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše rozhodnutí ÚS zklamalo. »Zklamalo mě to, ale my jsme udělali pro naše důchodce maximum. Za hnutí ANO slibuju, že až se vrátíme do vlády, budou pro nás lidi, kteří naši zemi vybudovali, zase prioritou. Tahle asociální vláda na ně kašle a skandálně je nazývá hospodářskou škodouuvedl Babiš. Ve svém příspěvku na sociální sítí X kritizoval také prezidenta Petra Pavla, který podle něj měl zákon vetovat. »Mohl všem dokázat, že není prezidentem pětikoalice, ale dnes už víme, že je,« míní Babiš.

»Jako občanka zdůrazňuji, že je nezbytné respektovat rozhodnutí ÚS, jako právník říkám, že s ním bytostně nesouhlasím a jako člověk říkám, že jsem hluboce zklamaná,« okomentovala výrok soudu předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vysvětlení soudce zpravodaje nebylo podle ní srozumitelné. »Zejména co se retroaktivity týče. Domnívám se, že to byla pravá retroaktivita, a pokud nepravá, nepochopila jsem, proč,« dodala. Rovněž ona přislíbila, že v případě, že ANO vyhraje příští volby, podrobí celý systém důkladné revizi.

S nálezem ÚS nesouhlasí ani předseda SPD Tomio Okamura. »I na základě normálního selského rozumu je zřejmé, že byla porušena zásada legitimního očekávání a zásada zákazu retroaktivity,« řekl novinářům. Nárok na zákonnou valorizaci podle něj vznikl příjemcům důchodů ve chvíli, kdy byla vyhlášena míra inflace za leden 2023. »Není to lidsky správný rozsudek,« dodal Okamura.

Do očí bijící nespravedlnost

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl upozornil, že už před prezidentskou volbou varoval, že pokud zvítězí Petr Pavel, tak největším nebezpečím bude to, že na ÚS nanominuje soudce, kteří půjdou na ruku pětikoaliční vládě a pokryjí i její protiústavní kroky. »Dnes se tato predikce bohužel do puntíku naplnila. Posvěcení okradení důchodců za bílého dne považuji za jednu z největších facek justičnímu systému v historii naší země. Prý nelze snížit valorizaci církevních restitucí. Prý nelze zrušit poplatky za obnovitelné zdroje. Jen valorizaci důchodů snížit lze. Proč? Protože důchodci se nemají jak bránit. Sebrat peníze těm nejslabším je naprostý vrchol zbabělosti. 45 miliard na Ukrajinu není problém, ale 19 miliard pro důchodce by zničilo náš rozpočet? To je snad špatné i jako vtip,« uvedl.

Podobně argumentovala také předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. »ÚS podržel naprosto do očí bijící nespravedlnost, která se stala na více než dvou milionech našich občanů. Dnes jsme se také dozvěděli, že ÚS jasně posvětí této vládě cokoliv. Tento soud právě rozvrátil pojmy právní jistota a legitimní očekávání i vázanost zákonem a je jen otázkou, jestli vůbec nějaká zakázaná retroaktivita po dnešku existuje,« uvedla. Nejhorší na tom podle Konečné ani není to, že důchodci přišli o peníze, na které měli nárok, ale spíše fakt, že vláda nemá žádnou brzdu, před níž by měla mít respekt. »Lidé brzy poznají, že nejde ‚jen o (nenažrané) důchodce‘, ale uvidí přímé dopady na své stavební spoření a penzijní připojištění, kde se také zasáhlo do jejich smluv, podpora se snížila, ale byly zpřísněny restrikce za odchod s penězi z těchto systémů,« dodala předsedkyně komunistů.

Problematický postup vlády dostal přednost před ochranou důchodců

Podle šéfa Přísahy Roberta Šlachty ÚS vynaložil obrovskou snahu, aby právně obhájil vládní podvod na důchodcích a zjevnou nespravedlnost. »Není možné, aby vláda kvůli své neschopnosti hospodařit okrádala důchodce na hodnotě jejich důchodů snížením valorizace,« uvedl.

S nálezem ÚS nesouhlasí ani předseda SOCDEM Michal Šmarda. »Bankám a největším korporacím dala vláda dostatek času na úpravu výdajů. Když jde o důchodce, vláda se nebojí snižovat valorizaci penzí i zpětně. Čistokrevné vládní sobectví. Pro Sociální demokracii se nic nemění. Lidé, kteří celý život pracovali, si zaslouží důstojné penze. A stát musí být dostatečně silný na to, aby důstojné penze dokázal zajistit. To je lidskost místo sobectví,« uvedl.

Zklamání nad nálezem ÚS vyjádřily také odbory. »ČMKOS je zklamána dnešním nálezem Ústavního soudu ČR týkajícím se loňské mimořádné valorizace důchodů, kterým dal Ústavní soud na úkor důchodců přednost problematickému postupu vlády směřujícímu ke snižování deficitu státního rozpočtu, způsobenému dřívějším neuváženým snižováním daní, před ochranou důchodců,« uvedla ve stanovisku odborová centrála. Podle ní se životní úroveň důchodců kvůli vysoké inflaci propadá.

Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila mechanismus mimořádné valorizace. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Kabinet to zdůvodňoval hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřil 19,4 miliardy korun.

(jad)

7 KOMENTÁŘE

 1. Překvapen nejsem, vládní lež zvítězila. Žádná legislativní nouze totiž nebyla, vláda jen zcela úmyslně nedala do rozpočtu na rok 23 náklad na očekávanou nárokovou valorizace asi 19 mld, strašila účelově škodou 400 mld v dalších letech, ale to šlo přeci řádně legislativně upravit, atd. Konstatují, že vláda nedělala to co mohla proti vysoké inflaci, protože ta jí vyhovuje a zvyšuje příjem z daní. Vyděšen jsem však byl projevem zpravodaje, který rozhodnutí odůvodňoval. Začínám se bát – o vnoučata.

 2. Dnes 24.1.2024 napadl politický Ústavní soud v Brně pod vedením Baxy parlamentní opozici a její práva bránit se proti asociální politice Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla.
  Ústavní soud se snaží potírat a potírá práva občanů ČR. Ústavní soud v Brně neslouží právu, ale Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi a tomu nejhoršímu proti lidem a zvláště důchodcům v ČR.

   • petr-k, teď ještě můžeš zapanáčkovat Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi, když tady tak hezky a poslušně blafeš.

    • Rozhodně nikomu panáčkovat nebudu, ale vaše hektická prohlášení nic neřeší, ani nikoho nepřesvědčí, jsou jen pro legraci.
     Komu a nač slouží soudy ví každý. Nejsem si jist, ale možná už obracet se na ně, zavání blamováním se.
     Porazit politické protivníky je třeba jiným způsobem. Drzé čelo je lepší, nežli poplužní dvůr, nebo tak nějak. Tím se řídí celá ta parta, která se něčí hloupostí dostala k moci.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here