V Mnichově získal nejvíce hlasů Veit. Nová zastupitelstva volili v sedmi dalších obcích

V celkem osmi obcích na území čtyř krajů rozhodli voliči o nové podobě obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů v těchto obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 54 mandátů se ucházelo 141 platných kandidátů.

V Ústeckém kraji se volilo v obcích Bynovec, Domašín a Žiželice, ve Středočeském kraji v obcích Kadlín a Plchov, v kraji Plzeňském v obcích Líšina a Mnichov a v Kraji Vysočina v obci Víska.

»Celková volební účast v těchto nových volbách dosáhla 66,15 %. Nejvyšší zájem byl v obci Plchov na Kladensku, kde účast činila 84,88 %. Nejnižší ochota voličů přijít do volební místnosti byla naopak v obci Bynovec na Děčínsku. Odvolilo zde 46,85 % oprávněných voličů,« říká 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Mandát v nových volbách získalo 27 žen a 27 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 48,41 let. Nejstaršímu zvolenému je 77 let, nejmladšímu 24 let – oba v Líšině.

V Líšině nejvíce hlasů, celkem 40, získal nezávislý kandidát Josef Langmajer, jemuž je 77 let. O jeden hlas méně měl Josef Šenk a o dva méně Petr Penc. Za individuálními kandidáty skončili dvě členky uskupení Pro Líšinu. Čtyřiadvacetiletá Michaela Janouchová získala 27 hlasů, stala se nejmladším zvoleným kandidátem ve všech nových zastupitelstvech. Dosavadní starostka Monika Jindřichová dostala 26 hlasů.

V Mnichově kandidovala opět dvě uskupení, která spolu od loňských podzimních voleb soupeří. Volit tam přišlo 67,38 % ze 187 občanů nad 18 let, loni v září to bylo 68,89 %. Zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů pro Mnichov, které získalo 54,23 % hlasů. Zbylá procenta pak má Krásnější Mnichov, Pivoň, Vranov. Nejvíce hlasů získal šestašedesátiletý Stanislav Veit ze Sdružení nezávislých kandidátů pro Mnichov, které bude mít čtyři ze sedmi zástupců. Krásnější Mnichov, Pivoň, Vranov má tři mandáty, stejně jako loni na podzim. Dosavadní starosta Mnichova Karel Černý za Sdružení nezávislých kandidátů pro Mnichov se do nového zastupitelstva nedostal.

Pro volby bylo zaregistrováno celkem 37 kandidátních listin. O post zastupitele se ucházelo 64 žen (tedy 45,4 % z celkového počtu kandidátů) a 77 mužů. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo v obci Žiželice na Lounsku, kde o sedm mandátů usilovalo 36 kandidátů. Naopak v obci Kadlín na Mělnicku ve volbách do sedmičlenného zastupitelstva obce kandidovalo přesně sedm kandidátů. Průměrný věk kandidujících byl 48,1 let. Nejmladšímu kandidátovi bylo v době konání voleb 19 let, nejstaršímu pak 77 let.

Podrobné informace o volebních výsledcích naleznete na webu Volby.cz.

Poslední okrsek byl zpracován dnes v 00.59. Zítra výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy