Víkendová anketa – Jak teolog a latiník k prasatům přišel

Dokonce i oficiální média se tu a tam podivují nad lidoveckou nominací Marka Výborného na post ministra zemědělství po Zdeňku Nekulovi, jenž na sněmu Agrární komory v Olomouci neudržel nervy na uzdě a po nepříjemných dotazech zemědělců praštil mikrofonem a zbaběle prchnul z boje. A vzápětí byl prchnut i z funkce…

Výborný je vystudovaný teolog a středoškolský učitel dějepisu, latiny a základů společenských věd. Ať tahám, jak tahám, odbornou způsobilost z toho (V)výborného vzdělanostního summary ne a ne vytáhnout.

Inu, zavolám si na pomoc vás, čtenáře iportaL24.cz. Pojďme táhnout společně, snad se dílo podaří. Snad vytáhneme aspoň nějakou souvislost, jež poslouží k logickému odůvodnění téhle prapodivné nominace.

1. Naučí prasata, aby se ráno, v poledne, večer a mezi tím modlila za zachování chovu v České republice.

2. Za náměstka pojme svatého Isidora z Madridu, patrona zemědělců a dobré úrody.

3. Jako učitel dějepisu bude moci fundovaně vzpomínat na časy, kdy jeho odvážná, antikomunistická partaj statečně kolaborovala v Pacem in terris a Národní frontě a československé zemědělství kvetlo, byvše soběstačné.

4. Coby latiník jistě dodá především rostlinné výrobě punc odbornosti a názvy jednotlivých druhů ovoce a zeleniny bude sdělovat výhradně jazykem vzdělanců, třeba při školních přednáškách, když je tím bývalým SŠ kantorem… – např. »Milí studenti, kdysi se u nás pěstovaly Solanum tuberosum (brambory), Alliu cepa (cibule), Daucus carota (mrkev) atd.« To zní hned jinak, než to moje obhroublé, že jsme v p*deli. Tudíž existuje oprávněný důvod, že tenhle nový ministr vrátí zemědělství jistu nonšalantnost…

5. I ty společenské vědy se šiknou – Výborný se možná stane prvním polistopadovým ministrem zemědělství, který vědecky odhalí, proč je zemědělství společensky v haj*lu.

6. Zavede pravidelné nedělní mše za neobdělaná pole a prázdné stáje.

7. Umně využije symbiózního hlavového obrazu svého stranického šéfa a živočišnou výrobu, zejména skomírající chov vepřů, marketingově podpoří novým logem.

8. Jednotlivé farnosti podepře novými modlitbami za to, aby český národ v blízké budoucnosti nepochcípal hlady.

9. Protože je aktivním spolupořadatelem každoročního festivalu Hudební léto v Heřmanově Městeckém kostele sv. Bartoloměje, mohli by hudebníci místo v chrámu zahrát na zpustlých polích – třeba se takto zazelenají bez toho, že by je brázdila zemědělská mechanizace. Zázraky by umět mohl, když je tím lidovcem…

10. Agrotechnické lhůty nahradí Desaterem Božích přikázání. Zejména »nepokradeš« sedí pro zemědělství jako ulité… Sice trochu ex post, nicméně vždy je lepší třeba i s křížkem po funuse, než nikdy.

Tak, to bychom měli. Sice to je pořád o tom, že pekaři dáváme do rukou skalpel, ale pan Výborný přece prohlásil, že nabídnutou funkci přijímá s pokorou a odpovědností.

Nějak se v tom našem iportálském »desateru« zorientujte a za odměnu si sami udělejte obrázek o tom, co z toho bylo v předvolební kampani před dvěma lety pravdou, když se členové budoucí vládní pětikoalice prsili a dmuli pýchou, že oni mají na každý ministerský post davové zástupy TOP odborníků. Že kromě jiného z toho TOP nezůstala ani ona 09, která se v průzkumech pravidelně ocitá pod hranicí volitelnosti, to už je jiný příběh… Hezkou neděli vám tradičně přeje

Pavel Votruba

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy